انواع دریاچه ها و 11 دریاچه شگفت انگیز ایران

شورای آتلانتیک یکی از عوامل کاهش سطح آب در سدهای احداث شده بر روی رودخانه فرات را رها نشدن کافی میزان آب این رودخانه از سوی ترکیه عنوان کرده است. در ماه ثور براثر اب شدن برفها، آب این رودخانه زیادمی شود. این ایالت که نزدیک به نیمی از میوهها، آجیل و سبزیجات تولیدشده در ایالات متحده را تولید میکند، در حال حاضر پس از سالها روانآب ضعیف برف، کوچک شدن مخازن و افت سطح آب، در شرایط اضطراری خشکسالی قرار گرفته است. با گذشت سالها عظمت و بزرگی آن تا اکنون نیز هویدا است این قلعه بزرگ بخاطر موجودیت مواد سفید رنگ که در اعمار آن کار گرفته شده است بصورت سفید به نظر می رسد به همین اساس در کتب تاریخ بنام سپید دژ یاد می شود این قلعه بزرگ در کنار رود فراه واقع می باشد که سمت جنوب آن به رود فراه متصل است باشنده گان این قلعه در زمان جنگ هاو درحین محاصره به هیچ مشکل موجه نمی شدند زیرا توسط حفر کاریزهای زیر زمینی آب مورد ضرورت باشنده گان محصور شده را از رود فراه به داخل قلعه نقل می دادند و زمانیکه قلعه محاصره می شد و وضعیت اضطراری بود به فاصله های زیاد به دو مسیر مختلف رهروهای در زیر زمین حفر شده بود از آنها استفاده می کرد.

دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه کردهاست فاصله دریاچه نسبت به کوه از طرف شمال حدوداً ۴ الی ۵ کیلومتر میباشد و از طرف جنوب حدوداً ۵۰۰ متر میباشد. همه چیز این سدها از شیوهی ساخت آنها تا کاربردشان شگفتانگیز و خارقالعاده است. برج هایی که شخصی ساز هستند کیفیت بالاتری دارند و از تجهیزات بهتر و گران تری برای ساخت آن ها استفاده می شود. شهر قدس اهمیت ویژه خود را در یهودیت تنها در عصر آهن به دست آورد که به سالهای ۱۵۰۰ الی ۱۰۰۰ پیش از میلاد باز میگردد که در آن، انسان از آهن برای ساخت ابزار استفاده کرد.

به همین دلیل مبحث تصویر فضای قدس را در رابطه مستقیم آن با متون بنیانی اولیه در تورات یعنی اسفار پنجگانه از عهد قدیم و با تکیه بر نسخههایی از کتاب مقدس که توسط مرکز نشر کتاب مقدس در خاورمیانه در قاهره و در سال ۲۰۰۱ منتشر شده است مورد بررسی قرار میدهد و آن را با متون قرآن با تکیه بر نسخه صادره از دارالقرآن الکریم در بیروت مقابله میکند و به دنبال بالاترین سطح از شفافیت و وضوح میگردد و در این مسیر از عناصر اثرگذار تاریخی و تمدنی که بعدها به وجود آمدهاند، فاصله میگیرد. گازهای NOx در ارتفاعات منطقه کازرون از نیروگاه سیکل ترکیبی به سمت تالاب پریشان و شهر کشیده شده که هنگام طلوع آفتاب قابل رؤیت است.

وی افزود: انتشار NOx علاوه بر تخریب لایه ازن، باعث تشکیل و بارش بارانهای اسیدی در منطقه، آلودگی برای محصولات کشاورزی و آسیب به سطح ساختمانها میشود و وقتی که بارانهای اسیدی در مکانهای آبی مانند تالاب، دریاچه،برکه و… این فعال محیط زیست با اشاره به ضررهای نیروگاه سیکل ترکیبی برای شهر کازرون گفت: بزرگترین ضرری که نیروگاه سیکل ترکیبی برق طی این چندسال به کازرون زده و همچنان ادامه دارد آلودگی هوای شهر کازرون و منطقه اطراف است، این نیروگاه باید از گاز استفاده کند ولی متأسفانه از سوختهای غیر گازی از جمله مازوت که باعث ایجاد ناکس NOx (اکسیدهای نیتروژن که یکی از آلایندههای اصلی توربینهای گازی هستند) میشود استفاده میکند که این امر سبب آلودگی بسیاری در هوای منطقه کازرون شده است.

عوامل مختلفی در بروز این بحران زیست محیطی نقش داشته اند. متأسفانه خشکسالی اگرچه در روند خشکی تالاب پریشان سهم چشمگیری داشت، اما عوامل دیگر نیز وجود دارد که در حاد کردن مشکل این دریاچه نقش آفرینی میکنند، از جمله آنها میتوان به چاههای اطراف دریاچه اشاره کرد که باعث شده سفره های آب زیرزمینی منطقه روزبهروز افت شدیدی کنند. به دلیل آب شیرین دریاچه ماهی هم در آن زندگی می­کند از جمله ماهی­ های بومی دریاچه می­توان به ماهی زردک، سرخه، پرک و مار ماهی نام برد همچنین ماهی­ های وارداتی نظیر ماهی کپور، فیتوفالک و آمور هم می­توانند در این آب زندگی کنند.

برای سفر به آبشار خرابه پس از رسیدن به جلفا جاده خروجی شهر را به سمت شرق وارد شده و به موازات رود ارس ۲۵ کیلومتر را طی کنید تا به جاده فرعی و تابلوی ورودی «آبشار آسیاب خرابه» برسید. در ادامه این مقاله با مجله گردشگری علیبابا باشید تا بدانید چرا دریاچه چیتگر میتواند به یکی از پاتقهای شما تبدیل شود. وی بابیان اینکه این همکاری از سال ۲۰۱۴ میلادی شکل گرفت و تا الان ادامه پیداکرده است، گفت: مبلغ این مشارکت از سوی دولت ژاپن سالانه یکمیلیون دلار بود که به مدت هفت سال پیاپی پرداخت شده است.

در 8 سالگی قرآن آموخت و آن را از بر کرد و از همان هنگام به شاعری پرداخت. برای رفتن به این دریاچه نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه ای ندارید، اما برای استفاده از وسیله هایی که در آن جا قرار داده اند باید مبلغی را پرداخت نمایید. یکی از جاهای تفریحی تهران که فرصت امتحانکردن آن را نباید از دست بدهید، دوچرخه سواری در اطراف دریاچه چیتگر است، بهخصوص که همراه با سایر اعضای خانواده و در فضای جذابی مثل اطراف دریاچه، این امکان برای شما فراهم شده باشد. بنابراین این سوال را مطرح میکند که آیا فضای مقدس عرصه دیدار است یا عرصه سلطه و مهار؟

در این گزارش آمده است سه سد مهم سوریه از جمله طبقه و تشرین با کاهش شدید حجم آب روبرو شده اند. کبک و تیهو و لکلک و هوبره از جمله پرندگان بومیاند. پارک چیتگر با پوشش گیاهی که دارد از جمله پر درخت ترین پارک های تهران است و گونه های مختلفی از درختان و گیاهان متنوع در آن یافت می شود. دریاچه کوهستانی گهر دو قسمت دارد از بخش اول که فاصله بگیرید 40 دقیقه بعد به بخش دوم که نسبت به بخش اول کم عمق کم تری دارد، خواهید ­رسید. مسیر دسترسی به دریاچه ولشت: بعد از شهر چالوس و محور چالوس- تهران و پیمودن 23 کیلومتر به پل کجور خواهید رسید.

بعد از پل کجور و طی پیچ­های جنگلی به یکی از معروف ترین دریاچه های ایران خواهید رسید. فاصله دریاچه ولشت از دریای خزر 1000 متر می­باشد. این دریاچه در مآخذ روسی اولینبار در «نقشۀ بزرگ» اوایل سدۀ 11ق/17م با نام دریای آبی آمده است و در آن به خطا این دریاچه به دریای خزر متصل گشته است. وی اضافه کرد: برای کاهش وابستگی معیشت خانوارها به منابع آبی منطقه، معیشتهای جایگزین را با تمرکز بر بانوان روستایی ترویج دادیم و این اتفاق در ۳۴ روستای پایلوت انجام شد. مدیر ملی طرح حفاظت از تالابهای ایران تصریح کرد: ویژگی برنامههای مدیریت زیستبوم این است که برای هرکدام از اهداف راهبردی یک مجموعه اقدام اولویتدار تعریف شده است که اولویت اجرای آنها تنها با سازمان حفاظت محیط زیست نیست چراکه این سازمان، یک نهاد نظارتی است و دستگاههای اجرایی هستند که مسئولیت اجرای اغلب آن اقدامات ازجمله تأمین و تخصیص حقآبه تالابها (وزارت نیرو)، افزایش بهرهوری آب در سطح مزارع (وزارت جهاد کشاورزی) و مسائل مرتبط با معیشت جوامع محلی و گردشگری (وزارت گردشگری و میراث فرهنگی) را بر عهده دارند.

به گزارش ایسنا مهری اثنی عشری همزمان با ۲ فوریه (۱۳ بهمن) روز جهانی تالابها موضوع تالابها را فراتر از مرزهای جغرافیایی کشورها عنوان و اظهارکرد: موضوع پروژههای مشترک بینالمللی و درگیر شدن کشورهای دیگر در موضوع محیط زیست و تالابها امری اجتنابناپذیر است چون پیامد اثرات محیط زیستی به مرزهای جغرافیایی محدود نمیشود. دریاچه ارومیه یکی از شور ترین دریاچه جهان و معروف ترین دریاچه یران نام برده میشود، که حدود 3 درصد از مساحت ایران را داراست.

چاههای غیر مجاز که در حال حاضر در اطراف دریاچه پریشان برای مصارف کشاورزی زده شده است، موجب خشک شدن بیشتر این دریاچه شده و این در حالی است که آب این چاهها نیز به علت برداشت بیرویه و بسیار شور شده است. چاههای مجاز نیز اغلب محدودیت برداشت آب نداشته و بیش از حد آب از زمین استخراج میکنند که این خود روند تخلیه آبهای زیرزمینی را تسریع میکند. بیش از ۸۰۰ نفر از بانوان روستایی در تخصصهای مختلف آموزش دیدند و به فعالیت مشغول شدند. طی چند سال اخیر به دنبال وقوع خشکسالی در استان فارس تمام تالابهای این استان خشک شده و دریاچه پریشان که یکی از مهمترین تالابهای فارس نیز به شمار می رفت از خشکی در امان نمانده است.

دیدگاهتان را بنویسید