انواع سرطان روده بزرگ و پولیپ روده – بیماری سرطان

اگر بیش از یک عضو خانواده دارای سرطان روده بزرگ یا سرطان رکتوم باشد، خطر شما حتی بیشتر هم است. روده بزرگ بخش پایانی دستگاه گوارش است. آرال در گذشته جزو 4 دریاچه بزرگ جهان بود اما به دلیل تغییر وتحولاتی در مسیر رودخانه ها ، کم کم مساحت آن کوچکتر شد وهمچنین عواملی مثل زباله های صنعتی ، کود های شیمیایی ، سموم و آفات باعث نابودی تدریجی این دریاچه شده است . ساعت24-عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی خواجهنصیرالدین طوسی با تاکید بر اینکه طوفانهای ریزگرد در دریاچههای در حال خشک شدن آرال و ارومیه متفاوت است، گفت: بر خلاف دریاچه آرال که طوفانهای ریزگرد نمکی آن وسعت زیادی را تحت تاثیر قرار میدهد، طوفانهای نمکی دریاچه ارومیه به دلیل محصور بودن در میان کوهها کم است.

خرداد:در کنار دریاچه ارومیه، چندین دریاچه دیگر نیز در سراسر دنیا متاثر از اعمال انسانی در حال خشک شدن هستند. همچنین در استان مازندران علاوه بر درختان هیرکانی، ۲۲۷ گونه گیاهی نیز وجود دارد. علاوه بر جانوران، پوشش گیاهی اطراف دریاچه ارواح نیز تماما جنگلی بوده و درختان پهن برگ را شامل میشود. برنامه عملیاتی که تصویب شده شامل اقدامات مشخصی برای رفع چالشهای در چند سال آینده است. دو دسته اصلی پولیپ شامل غیر نئوپلاستیک و نئوپلاستیک است.

با توجه به قطع دو منبع اصلی تأمین آب دریاچه آرال، از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۷۰ میلادی هرسال بهطور میانگین ۲۰ سانتیمتر از ژرفای آب این دریاچه کم شد. آب دریای آرال از دهه شصت میلادی به سرعت شروع به پایین رفتن کرد. روسها نیز این نامگذاری را برای اولین بار در 1109/1697 پذیرفتند و آن را آرالسکایه موره ، یعنی دریای آرال نامیدند. اینکه میگویند آبشور میشود، اشتباه است، چراکه مقدار شوری آن ۲ در ۱۰ هزار درصد است، یعنی در حدود صفر است، اما از این آب میتوانیم آب شرب و صنعت را در استان سمنان تأمین کنیم.

خط ساحلی آرال که زمانی حدود 100 کیلومتر از بندر سابق آرال فاصله گرفته بود، در حال حاضر با احتساب نوسانات فصلی 20 تا 25 کیلومتر از بندر سابق فاصله دارد. در حال حاضر نام این دریاچه را از شهر ارومیه اقتباس کردهاند. سازمان حفاظت محیط زیست موظف به مدیریت پساب صنعتی است بنابراین ستاد احیای دریاچه ارومیه هیچ برنامهای برای انتقال پساب صنعتی به دریاچه ارومیه ندارد. وقتی ترکها در سال ۱۷۲۵م به زمامداری این سرزمین رسیدند، حکومت موروثی طایفه قاسملو افشار را بر ارومیه -با عنوان خانات ارومیه- به رسمیت شناختند. وقتی با کم آبی در استانهای شمالی روبرو هستیم چرا باید آب را به خارج از حوزه باید انتقال دهیم.

بخشی از این سرزمینها که الان دیگر در حوزه مرزهای جغرافیایی ایران نمیگنجند در دورههایی درون این مرزها بودهاند. حوزه آبگیری دریای آرال به وسعت 1.549.000 کیلومتر مربع می­باشد. علیرغم اینکه نام مازندران بسیار کهن است اما نام دریای مازندران برای اولین بار در دویست سال اخیر رایج شدهاست. این مجموعه رستوران ها، فست فود ها و غذاهای خیابانی بسیار زیادی دارد که طبق سلیقه مخاطبان غذا ارائه می دهند.

طبق این توافقنامه قرار است بانک جهانی کمکهای مالی به آزمایشگاههای هواشناسی منطقهای ارائه کند. افرادی که احتمال ابتلا به این بیماری در آنها بیشتر است می توانند طبق دستور پزشک خود از داروهایی مانند آسپرین و یا داروهای شبه آسپرین برای کاهش تشکیل پولیپ، مصرف کنند، اما مقدار و دوز مصرفی آن حتما باید تحت نظر پزشک باشد. پاسخ: به دلیل وسعت زیاد، نام دریا را بر آن نهادند.

بنابر گزارش یورونیوز، تبخیر آب دریا لایههایی از شن و ماسه شور آلوده به کود و آفت کشها در این منطقه به جای گذاشته است. ابوالغازی بهادرخان که در اوایل سدۀ 11ق/17م میزیست و در 1053ق/1643م سمت خانی ناحیۀ آرال را داشته، این دریاچه را سیرتنگیزی (سیردنیزی) نامیده است و بنابر نوشتۀ بارتولد «گمان میرود ابوالغازی از این نکته آگاهی نداشته که روزگاری آب سیردریا (سیحون) به دریاچۀ آرال نمیریخته است» (همانجا).

اصطخری، که پس از ابنرسته در اواخر سدۀ 3ق/9م میزیسته، از دریاچۀ آرال با عنوان دریای خوارزم نام برده است. به مناسبت وجود همین «جزیره» (که در قرن هجدهم امارتی مستقل شد و پایتخت آن، قونگرات، تا زمان فرمانروایی محمد رحیمخان، 1221ـ1242/ 1806ـ1826، به خیوه باز نپیوست)، قزاقها بعدها به این دریا نام «آرال تنیزی» (دریای آرال) دادند. نخستین پایگاه ناوگان مزبور بندر آرالسک بود، ولی بعدها به کازالینسک منتقل گردید. به درستی معلوم نیست که مردمان نامشان را از دریاچه گرفتهاند یا دریاچه نامش را از مردمان اطراف آن گرفتهاست؛ ولی کشور باستانی متیان نامیده میشد که نام لاتین دریاچه از آن گرفته شدهاست.

رودهای افغانستان (که به آن دریا میگویند)، از کوههای مرکزی و مناطق شرقی کشور سر چشمه گرفته، به سمت غرب و جنوب جریان مییابد. در نقشه ترکیه میبینید در وسط کشور، رشته کوهی قرار گرفته که شرق ترکیه را به غرب آن متصل میکند. اهداف اصلی برنامه بر حفاظت از محیط زیست در زمینه تغییرات آب و هوایی، بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی و زیست محیطی در این منطقه و کاهش تأثیرات منفی ناشی از آن است. ، رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه دولتی “قرهقالپاق” در این باره به رویترز گفت: هدف اصلی ما این است تا وضعیت زیست محیطی منطقه میناق را بهبود بخشیم.

وزارت کشاورزی ازبکستان و انجمن همکاریهای بین المللی آلمان با همکاری یکدیگر، اجرای طرح توسعه زیست محیطی منطقه دریاچه آرال را آغاز کردند که برای این طرح معادل 8 میلیون یورو وام تخصیص شده است. امروزه هرچند مسیر اصلی رود به سوی آرال است اما تمامی آب آن در طول مسیر و با کانالکشیهایی که برای کشاورزی صورت گرفته به مصرف میرسد. این دریا در آسیای مرکزی بین قزاقزستان در شمال آن و ازبکستان در جنوب آن قرار گرفته است. خبرگزاری فارس: رؤسای جمهور کشورهای آسیای مرکزی پیش از نشست مقامات کشورهای مؤسس بنیاد بین المللی نجات دریاچه آرال در منطقه گردشگری «آوازه» در شهر «ترکمنباشی» دیدار کردند.

در سال ۲۰۱۲، آذربایجان روزانه ۸۹۰ هزار بشکه، ترکمنستان ۴۶ هزار بشکه، روسیه ۶ هزار بشکه و قزاقستان ۳ هزار بشکه نفت در دریای خزر استخراج کردند در حالی که سهم جمهوری اسلامی در استخراج نفت صفر بودهاست. مشخص نیست که آیا گفتة ابن خرداذبه (ص 173) دربارة دریای کِرْدِر (راجع به این طرز قرائت به جای «کُرْدَر» رجوع کنید به طوغان، ج 2، ص 340) به بحرخوارزم مربوط است یا نه. تغییر کرده بوده و حافظ ابرو (ص 1424ـ 1425)، که منکر وجود بحرخوارزم است، معتقد بوده که سیردریا به آمودریا میپیوسته است. نیو صدر: 1500 کیلومتر دورتر از دریاچه ارومیه، بزرگترین دریاچه ایران و دومین دریاچه بزرگ آب شور دنیا در منطقه ای در جنوب کشور قزاقستان دریاچه ای مشابه با شرایط نگین فیروزهای شمال غربی ایران وجود دارد که برداشت بیش از حد آب حوضه آبریز آن برای کشاورزی باعث شده خشک شود؛ دریاچه آرال.

کتاب طرح بزرگ ( (پایان یافته در 1036/1626) این دریاچه «دریای کبود» نامیده شده بود و براستی هم آب این دریاچه رنگ آبی تند دارد. یکی از دلایل بالا بودن قیمت این برج ها، سود سازنده و فروشنده پس از پایان کار است. کمیتهای بینالمللی برای نجات دریاچه آرال شروع به کار کرد. به گزارش خبرنگار گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از News-Asia، نشست سران کشورهای عضو صندوق بینالمللی نجات دریاچه آرال در ترکمن باشی به مناسبت 25 اُمین سالگرد تاسیس صندوق، در آگوست سال 2018 در ترکمنستان برگزار شد.

«لیلیا بورنچوک» رئیس نمایندگی بانک جهانی در آسیای مرکزی سرپرست هئیت این مؤسسه بینالمللی بود و سند مذکور در وزارت امور خارجه ترکمنستان در شهر «عشق آباد» به امضا رسید. تا آنجا که میدانیم بزرگترین کاشف چینی نواحی غربی آسیای مرکزی شخصی به نام چژان ـ تسیان بود. در قرن نوزده میلادی، افغانستان در رقابت بین امپراتوری بریتانیا و تزار روسیه به منظور کنترل آسیای مرکزی و هند، به میدان جنگ یا میدان بازی بزرگ تبدیل شد. دریاچهٔ آرال یا دریاچهٔ خوارزم، یک دریاچهٔ آب شور در آسیای میانه میان قرهقالپاقستان در کشور ازبکستان در جنوب و قزاقستان در شمال بود.

تنگه دار نوشهر نیز در ۵۵ کیلومتری شمال غربی دریاچه ممرز قرار گرفته و از زیباترین دیدنیهای طبیعی شهرستان نوشهر است. ما لیستی از زیباترین جاذبههای منطقه را برایتان آوردهایم. از جاذبههای طبیعی شهر جلفا، رود ارس یا آراکس قدیم است. با این همه دریا چه ها (زره ها) که در فراه موقعیت داتشه و با رود های که در نواحی فراه جریان داشته است فراه جایی با برکت و پرسعادت بوده است، بنابر این گفته میشود که نام فراه از نام دریای موسوم به فرادثه گرفته شده است. این رود از مغولستان سرچشمه گرفته و از نواحی شمالی عبور کرده و به خلیج ینیسئی در دریای کارا (Kara Sea) ختم میشود.

دیدگاهتان را بنویسید