انواع گاو های شیری و گوشتی – دان خوشه

در این میان شخم با استفاده از گاوآهن برگرداندار نقش زیادی در کاهش ماده آلی خاک و میزان فرسایش داشته و این امر سبب میشود جرم مخصوص ظاهری خاک افزایش یافته و نفوذپذیری و تهویه آن کاهش یابد. با استفاده از گاوآهن دوطرفه، صرفهجويي در زمان بعمل میآید و جوي و پشتههاي متعدد در زمين ايجاد نخواهد شد، بلكه تنها يك جوي در يك سمت زمين و يك پشته در سمت ديگر بوجود خواهد آمد. بنابر این برای ایجاد رشد در تلیسه ۲ ساله ۲۰ درصد و برای تلیسه های ۳ ساله ۱۰ درصد از مواد غذایی بیشتر از مقدار مورد نیاز برای نگهداری منظور شود .

به علاوه، ۷ تا ۱۰ ساعت در روز نشخوار می کنند، تقریبا ۳۰ دقیقه در روز صرف آب نوشیدن می کنند، ۲-۳ ساعت در روز خارج از بهاربند هستند به منظور شیردوشی و سایر اعمال مدیریتی و تقریبا به ۱۰ تا ۱۲ ساعت در روز برای خوابیدن نیاز دارند. جنین بعد از ۱۰ روزگی شروع به ترشح این ماده نموده و با افزایش رشد میزان تولید آن نیز افزایش می یابد. برای تولید هر نوع شیر با درصد چربی متفاوت ، یک مقدار مشخصی خامه به شیر اسکیم برگشت داده می شود. استفاده از مکمل نیاسین که ممکن است از دوره ی خشک آغاز شده باید برای گاوهای پر شیر ادامه یابد در این حالت مصرف غذا احتمالاً بیشتر و احتمال بروز کتوز کمتر خواهد بود .

در سال ۱۸۸۶ برای اولین بار فهرستی از نژادها تهیه شده بود. گروه دامیران نرم افزار فارسی جیره نویسی برای گله گاو شیری (گاو شیرده، گاو خشک و تلیسه) براساس NRC Dairy Cow تهیه کرده است که همه این مشکلات را حل کرده است. ما مفتخر هستیم که در حال حاضر اساتید و محققان، کارشناسان، دامپروران و دانشجویان براحتی و با کمال اطمینان از نرم افزارهای جیره نویسی گروه دامیران استفاده می کنند. به این خاطر ما در این مطلب تمامی ویژگی این نوع دام را مورد بررسی و تحلیل قرار دادیم، تا اطلاعات دقیقی را در اختیار شما قرار دهیم.

خانه خوب و محکمی را برای آنها فراهم کنید تا در برابر باد، باران و برف از آنها مراقبت کند. از تغذیه ی زیاد مواد معدنی باید خودداری کرد به ویژه مخلوط بافر های نمک های سدیم و مصرف نمک طعام را باید به حداکثر ۲۸ گرم در روز محدود نمود . جهت خشک کردن گاوها در پایان این مرحله میتوان خوراک مصرفی را محدود نمود . تعداد خیلی اندکی از دانشگاهها نرم افزار انگلیسی را آنهم فقط در حد آشنائی کلی تدریس می کنند. هر کسی که آشنائی با کامپیوتر داشته باشد (حتی فاقد تحصیلات دانشگاهی در زمینه پرورش دام) براحتی می تواند از این نرم افزار استفاده کند.

این موضوع نشان می دهد گاو آهن دزفولی بیش از چهار هزار سال است که تناسب خود را برای استفاده در خاک این منطقه که فقط به لایه های نازک و نرم برای حفظ رطوبت لایه تر نیاز دارد، حفظ کرده است ( مورتنسن، ص ۲۹۷). خیش دزفولی را در ۱۳۱۴ شمسی دو راس گاو نر می کشیدنند. توان باروری بالا و خصوصیات مادری خوب موجب افزایش کراسینگ برای افزودن ارزش آنها شده است بسیاری از نژادها وقتی با ۲/۱ تا ۴/۱ خط خونی رومانوف تلاقی می شوند بدون وجود هیچ عامل دیگری می توانند قابلیت دو یا سه قلوزایی به دست آورند و توان زاد و ولدشان نیز افزایش می یابد.

میانگین ضریب هم خونی کل جمعیت (گاوهای ماده و نر) تحت مطالعه بر مبنای سال پایه 1346، 184/0 درصد محاسبه شد. اما چون بر تمام جوانب این نرم افزارها مسلط نیستند، جیره های تهیه شده با این نرم افزارها بسته به مهارت فرد جیره نویس ایرادات متعدد و بعضا خطرناکی ممکن است داشته باشند. صورت می گیرد. اما نرم افزارهای جیره نویسی چون در خارج از ایران تولید شده اند معمولا بزبان انگلیسی بوده و زبان فارسی را پشتیبانی نمی کنند. خیش، صورت گویش آن خِش است که فرهنگها به صورتهای «خویش» و «خیچ» و «هیش» را نیز ضیط کردهاند.

تغذیه یکی از ارکان اساسی در پرورش گاو است؛ و نقش مهمی را در تولیدات این حیوان دارد؛ زیرا دام در صورتی بالاترین عملکرد و تولید را از خود بروز میدهد که احتیاجات غذایی آن به لحاظ تأمین انرژی، پروتئین، املاح معدنی و ویتامین تأمین گردد. کلید این که گاوهای اصیل شیری را به حداکثر پتانسیل ژنتیکی خود برای تولید شیر برسانیم و در عین حال سطح معقول و کافی از آبستنی را نیز داشته باشیم ، تهیه ی جیره ای متعادل از علوفه و غلات با کیفیت و همین طور مواد معدنی و ویتامین ها وبه حد اکثر رساندن مصرف این جیره می باشد .

۱۸- برنامه ی مبارزه با انگل ها به خصوص انگلهای دستگاه گوارش را با جدیت پی گیری کنید. با استفاده از نرم افزارهای جیره نویسی گروه دامیران، در کمتر از یک دقیقه جیره های کاربردی و کاملا علمی و با بالاترین سودآوری را برای دامهای خود تهیه کنید. کاربران براحتی می توانند مشخصات حیوان را مشخص کرده و از جدوال خوراکها، خوراکهای منتخب خود را تهیه کنند. با استفاده از این نرم افزار متخصصان علوم دامی و دامپزشکی، کارشناسان، دامپروران و حتی دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می توانند با اطمینان 100 درصد و براحتی یک جیره کاربردی را با خوراکهای منتخب خودشان و بصورت خودکار تنظیم کنند.

متخصصان پرورش گاو شیری، اهمیت فراهم کردن زمان و فضای کافی برای گاوهای دوشا در جهت انجام وظیفه خود در تولید بهترین بازده خوراک دام و شیر را به چالش کشیده اند. این کار باعث شده است که اغلب کارشناسان، متخصصان و دانشجویان بصورت فردی و بعد از فراغت از تحصیل و زمانی که در بازار کار به این نرم افزارها احساس نیاز پیدا می کنند اقدام به یادگیری این نرم افزارها می کنند. امروز بسیاری از کارشناسان، برنامه های غذایی را به عنوان مشکل اصلی در ضعف باروری گله می دانند . همچنین اضافه کردن بافرها ممکن است به جیره های غذایی که مقدار کافی از فیبر ندارند مفید باشند.

۹- هر گونه تغییری در جیره ی غذایی را به تدریج به انجام برسانید . از این نرم افزار می توانید برای فرمولاسیون یا تنظیم و نوشتن جیره برای تمامی دامها در گله گاو شیری از قبیل گاوهای شیرده، گاوهای خشک، گاوهای انتظار زایش و تلیسه های آبستن یا غیر آبستن استفاده کنید. بتوانند با چند کلیک در عرض کمتر از یک دقیقه صدها جیره را تنظیم کنند. با آنالیز آزمایشگاهی از اجزای مواد مغذی جیره ی فرموله شده اطمینان حاصل نمایید . اسیداستیک توسط فرآیند تخمیر باکتریها بخصوص باکتریهای سلولایتیک بر روی علوفهها حاصل میگردد. چگونه می توان از مصرف زیاد ماده خشک اطمینان حاصل کرد؟

گاهی دامدارانی که مشکلات تولید مثل را در گله های خود تجربه کرده اند ، از این که این مشکلات با تغذیه در ارتباط است تعجب می کنند ، هر چند که کمبودهای تغذیه ای یا جیره های نامتعادل ،یکی از علل کاهش راندمان تولید مثل هستند . همچنین با توجه به اینکه زمانی که گیرایی در تلیسه ها به وقوع می پیوندد تولیدی وجود ندارد، بنابراین ارتباط بین صفات تولیدی و تولید مثلی تنها در گاو ها مورد تجزیه و تحلیل واقع شد. طراحی ساده، زبان فارسی، وجود فایلها و ویدئوهای آموزشی و از همه مهمتر استفاده از تنظیم خودکار در تنظیم جیره ها (خود نرم افزار جیره ها را تنظیم می کند و می نویسد) این امکان را میسر می سازد تا کاربران بدون نیاز به دانستن ترکیب خوراک، محدودیت هر خوراک در جیره دام، احتیاجات دام و…

برای رفع این مشکل بجای چرخ لاستیکی از چرخ آهنی استفاده می شود که تا حد زیادی مشکل را حل می کند. بعلاوه پشتیبانی رایگان گروه دامیران در زمینه فرمولاسیون جیره و رفع اشکالات احتمالی در نرم افزار، این اطمینان را به شما می دهد که خرید این نرم افزار یک هزینه نبوده بلکه یک سرمایه گذاری دائمی در زمینه فرمولاسیون جیره ها و نیز یادگیری جیره نویسی خواهد بود. از فیدر میکسر ها به بهترین شکل استفاده کنید. سپس به راحتی و با یک کلیک، نرم افزار دهها و صدها جیره به کاربر نمایش می دهد که می تواند از بین این جیره ها هر کدام را به دلخواه خود انتخاب کند.

برنامه تغذیه برای گوساله ها تا 4 ماهگی باید کنسانتره مخصوص باشد که حاوی حداقل 16 درصد پروتئین خام است . از افزایش کنسانتره تا موقع برطرف شدن تنش های مربوطه به زایش خودداری نموده و سطح آن را در حدی نگهدارید که گاو شیر ده با دریافت حداقل مقدار( ۱۸تا ۱۹ درصد ADF) ضمن بر خورداری از سلامت دستگاه گوارش شیر با کیفیتی نیز تولید کند. از آنجایی که میزان چربی کره در شیر هلشتاین تنها 3.7٪ است ، در شیر گاو جیرجیرک حدود 4.7٪ است. عوضی یادکوری ح، 1377. بررسی روند تغییرات پیشرفت ژنتیکی صنعت تولید شیر در گاوهای هلشتاین کشت و صنعت دامپروری مغان.

با در نظر گرفتن یک دوره ی خشک ۶۰ روزه تولید شیردهی بعد برای بیشتر ماده گاوها بهینه خواهد بود .اگر دوره ی خشک کمتر از ۴۰ روز باشد بافت پستان زمان کافی برای بازسازی نداشته و در نتیجه تولید شیر در شیر دهی ایده آل نخواهدبود. گاوهای تازه زا در اوج تولید شیر در توازن منفی انرژی قرار داشته و بنابراین امتیاز بدنی آنها کاهش مییابد، بعبارت دیگر BCS ایدهآل بستگی به مرحله شیردهی دارد. ۵-گاوها علاقه خاصی به استفاده از علوفه های تازه و آب دار دارند که در صورت در دسترس و ارزان بودن در تغذیه آن را به کار ببرید .

حداکثر کردن تولید شیر در دامهای شیرده، بهبود مصرف خوراک و عملکرد شکمبه در گاوهای انتظار زایش و تازه زا و کاهش هزینه پرورش تلیسه و گاو خشک از دیگر مزایای استفاده از نرم افزار جیره نویسی گاو شیری گروه دامیران هست. حداکثر کوشش در رابطه با تداوم شیر دهی در حد امکان به عمل آید. امکان بهبود نژادهای بومی در مناطق گرمسیر و کویری با یک برنامهریزی سیستماتیک اصلاحی ابعاد جدیدی مییابد. امکان فرمولاسیون جیره برای تمامی نژادهای داخلی و خارجی گاو شیری اعم از هلشتاین، سیمنتال و …

دیدگاهتان را بنویسید