تفرجگاهی در کنار هیاهوی خیابان ولیعصر

طبق گفته هاى افراد بومى ساکن در منطقه منبع اصلى آلودگى ارس تخلیه فاضلاب منطقه مسکونى و صنعتى جلفا به داخل رودخانه است. وقتی جستان در ۴۳۶-۸ق/۹۵۷م جایگزین پدرش مرزوبان شد جستان بن شرمزن زیر بار سروری و اقتدار او نرفت. بنابراین طالبان این مسئله را تکذیب کرد و این فضاسازی رسانهای که داخل ایران ایجاد شد مشخص نیست بر چه مبنایی رخ داده است و آب هم از منشأ در سد کمال خان تا رسیدن به ایران حداکثر تا۴۸ ساعت باید میرسید و اگر بنا بر رسیدن آب بود باید در بدترین حالت تا۷۲ ساعت بعد میرسید و اگر نرسیده مشخصاً به این دلیل است که اساساً تصمیم طالبان بر این نبوده که آب را به سمت ایران باز کند.

اگر خودتان دوچرخه به همراه ندارید، میتوانید از غرفههایی که در کنار پیستهای دوچرخهسواری قرار دارند، دوچرخه کرایه کنید. این پرندگان مهاجر که از دهها گونه پرنده وحشی همچون اردک ماندارین، سهره جنگلى و مرغ دریایی (کاکایی) تشکیل شدهاند، قبلا عمدتا از نواحی سردسیر سیبری و شرق اروپا به مناطق گرمسیر ایران همچون استان فارس و خوزستان مهاجرت میکردند، ولی چند سالی است سر راهشان به دریاچه چیتگر هم سری میزنند و با خود حس و حال حضور در کنار دریا را همراه میآورند. یکی دیگر از واقعیتهای جالب دریاچه بایکال، موقعیت استراتژیک آن در مرز استان ایرکوتسک و جمهوری بوریاتیا است.

بوستان چیتگر که در سال ۱۳۴۲ تاسیس شده، یکی از پهناورترین پارک های جنگلی تهران است که به دلیل وسعت و سرسبزی خود حکم ریههای این کلانشهر را دارد. ارس بی توجه به زرق و برق اجناس و لباس های خوش دوخت ترک راه خود را در پیش دارد. بدین ترتیب از ایستگاه شاهد (باقر شهر) ۴ ایستگاه تا پرند فاصله وجود دارد. از آنجایی که در این بخش از حاشیه غربی تهران اتوبانهای زیادی وجود دارد، امکان دسترسی به آن از طریق خودروی شخصی چندان دشوار نیست. بوستان چیتگر دارای امکانات تفریحی و ورزشی مختلف، مناظر سرسبز و دیدنی زیادی است که باعث شده بازدیدکنندگان زیادی خصوصا آخر هفتهها هم از تهران و هم کرج به آن مراجعه کنند.

هوای بسیار مطبوع و فضای سبز و انبوه درختان و پوشش گیاهی، باعث میشود که پیادهروی در بوستان جنگلی چیتگر به تفریحی بسیار دلپذیر و خوشایند تبدیل شود. بوستان چیتگر هزینه ورودی ندارد، ولی برای استفاده از هرکدام از بخشهای تفریحی آن باید هزینه مجزایی را بپردازید. داروهای مورد استفاده برای شیمی درمانی وارد جریان خون شده و به هر سلول سرطانی که قبل از عمل به سیستم خون یا سیستم لنفاوی ریخته شده حمله می کنند.

میتوانید با رفتن به یکی از اتوبانهای خرازی، همدانی و یا آزادگان به پارک جنگلی چیتگر دسترسی پیدا کنید. به دلیل عبور رودخانه از میان چیتگر، این بوستان جنگلی به دو بخش غربی و شهر تقسیم شده است. در این مطلب میخواهیم به معرفی پارک ارم بپردازیم و توضیح دهیم چرا این مکان یک سر و گردن از دیگر جاهای دیدنی تهران بالاتر است. منطقه 22 تهران از نظر مساحت بزرگترین منطقه تهران محسوب شده و شهرک های مدرن و ساختمان های مرتفع اداری و مسکونی از ویژگیهای مهم این منطقه بحساب میآید.

وی اظهار کرد: وزارت نیرو در سال های اخیر با جدیت و اراده محکم در این زمینه ورود پیدا کرده و در نشست های دوجانبه به مسوولان مربوطه جمهوری ارمنستان تذکرهای لازم داده شده است. با اینحال دریاچه ارومیه یکی از زیستگاههای مهم سختپوست آرتمیاشناختهمیشود. نکتهی مهم حین پیروی از رژیم کمباقیمانده این است که مطمئن شوید طول مدت لازم برای مراعات آن را درست فهمیده باشید؛ زیرا در رژیم کمباقیمانده تمام مواد مغذی که به آن احتیاج دارید تأمین نمیشود.

عوامل شکل گیری سکونت گاههای اولیه : خاک – عرض جغرافیایی – ارتفاع مناسب – آب که مهم ترین نقش را دارد . جزایر متعدد آن که محل سکونت انواع پرندگان مهاجر است. این باغ سرسبز و زیبا شامل برکه و مجموعه باغ نوازش و مجموعه نگهداری پرندگان نیز میشود که در آن حیواناتی مانند اسب، بز، شتر، لاما و پرندگان زیبا و دوستداشتنی از جمله طاووس، جغد، گنجشک و قرقاول نگهداری میشود. آبوهوای مطبوع و مناظر زیبا و امکانات بالای این بوستان تماشایی باعث شده که خیلی از تهرانیها و کرجیها روزهای آخر هفته از صبح زود عازم این پارک جنگلی شوند.

پارک جنگلی چیتگر دارای پوشش گیاهی بسیار غنی متشکل از انواع درختان سوزنیبرگ و پهنبرگ از جمله كاج الداریكا، زبان گنجشک، اقاقیا، نارون، پلت، سرو خمرهای، سرو نقره ای، زبان گنجشك و ارغوان است. درختانی مانند اقاقیا، افرا، زبان گنجشک، کاج، سرو نقرهای، نارون چتری، انواع درختان بلوط، عرعر و ارغوان عمده پوشش گیاهی این بوستان بسیار زیبا و خوشمنظر را تشکیل میدهند. پس اگر قصد سفر به این دریاچه بکر و زیبا را دارید باید تمامی لوازم و وسایل مورد نیازتان را به همراه داشته باشید. از این جهت شاید بهتر باشد بپرسید چه کارهایی نمیتوانید در این بوستان جنگلی وسیع و زیبا انجام دهید!

چون روزهای آخر هفته ترافیک عجیبی در این پارک جنگلی حکمفرماست و ممکن است در این پارک درندشت جایی برای نشستن پیدا نکنید. گاهی ممکن است در مواجهه با بیماری احساس درماندگی کنید، اما تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی به کنترل علایم شما و طولانی شدن دوره های بهبودی تا عود دوباره بیماری کمک می کند. یادتان باشد که توریست های ۱۹۰ کشور دنیا در قالب VOA: VISA ON ARRIVAL، بدون روادید به ایران سفر می کنند و این یعنی آینده فوق العاده صنعت گردشگری ایران که کانال ورودی آن، فرودگاه بین المللی امام خمینی (بزرگ ترین فرودگاه ایران) است.

علاوه بر این هرم هیجان، پیست مصنوعی تیوپسواری و سافاری پارک در حوالی دریاچه قرار دارند. آن ها مایعات و گاز محبوس درون شکم را آزاد می کنند و فشار را برمی دارند و همچنین درد و حالت تهوع را نیز از بین می برند . راست روده که امتداد کولون سیگموئیدی است، از جلوی میانه شکم یا ساکروم میانی (Midsacrum) شروع میشود. از سمت بزرگراه همت یا بزرگراه آزادگان هم میتوانید وارد بزرگراه شهید خرازی شوید. همچنین کلیساهای تاریخی مختلفی هم در منطقه ارامنه جلفا در مجاورت رود مرزی ارس ساخته شده است. اين رود در مسير خود آب رودهاى کيش و پيشامگ را نيز دريافت کرده و به نام رود گامشاندر به ناحيه پيشين وارد مىشود.

دیدگاهتان را بنویسید