دریاچه اوان الموت – مجله مِستر بلیط

کانال مقعدی: مقعد قسمت نهایی روده بزرگ است و به فرد کمک می کند تا حرکات روده ای داشته باشد. سفر به این نقاط، در آیندهای دور یا نزدیک، میتواند همواره یکی از نابترین خاطرات زندگی هر فرد باشد. نخستین نظریه این بود که وزش باد شدید باعث می شود آب مسیر خود را طی نکند و نهایتا از مسیر خود خارج شود، دسته دوم بر این معتقد بودند که آب رود نیل همانند اقیانوس حرکت می کند، اما نظریهای که بسیار قابل توجه هرودوت قرار گرفت، سومین نظریه بود که این رود حاصل ذوب شدن برف میباشد، این نظریه معمولیترین و منطقیترین عقیده بود، اما نه در مورد رود نیل، چرا که این رود در گرمترین نقاط قرار داشت و این دور از ذهن بود که حاصل ذوب شدن برفها باشد.

جایجای این تالاب بستر رشد و حیات این گونه گیاهی است که در نوع خود بسیار جالب توجه است. اگرچه بیشتر ما نیل را حیات مصر می دانیم، نیل در واقع یک رودخانه بین المللی است که در11 کشور آفریقا به اشتراک گذاشته شده است . اهمیت شاخههای آن برای آبیاری بیشتر از خودِ رود است (بارتولد، 1350 ش، ص 99). دلتای رود حدود هفتاد هزار کیلومتر مربع است ( د. علاوه بر گردشگران بسیاری که به این دریاچه می روند، مردم مجارستان هم هرچند وقت یکبار به دریاچه هویز می روند و چندین روز اقامت می کنند، چرا که آنها بسیار به سلامتی خود اهمیت می دهند و می دانند که آب این دریاچه بیماری های آنها را بهبود می بخشد.

اهمیت کارون به همینجا هم ختم نمیشود. همانطور که می دانید اولین لازمه زندگی بشریت آب است و با کمی بررسی و کاوش در مورد تمدن ها می توان به این پی برد که تمام تمدن ها در سراسر جهان در کنار رود ها پدیدار شده اند و به حیات خود ادامه داده اند، از جمله این تمدن ها می توان به مصر باستان اشاره کرد که در کناره رود نیل شکل گرفت و تا به الان تمدن را حفظ کرده و امروزه به عنوان یکی از اولین تمدن های جهان شناخته می شود.قدمت این تمدن به چندین هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و رود نیل هم همان رودی است که حضرت موسی آن را شکافت و فرعون و سپاهیانش در آن غرق شدند.

می توان در این مرکز خرید، کنسرت های موسیقی برگزار کرد یا تئاترهای مختلف را روی صحنه برد. اولین لازمه زندگی بشریت آب است و با کمی بررسی و کاوش در مورد تمدنها میتوان به این پی برد که تمام تمدنها در سراسر جهان در کنار رود ها پدیدار شدهاند و به حیات خود ادامه دادهاند، از جمله این تمدن ها میتوان به مصر باستان اشاره کرد که در کناره رود نیل شکل گرفت و تا الان تمدن را حفظ کرده و امروزه به عنوان یکی از اولین تمدنهای جهان شناخته میشود.

در گذشته طی سال های متمادی در فصل بهار رود نیل طغیان می کرد و در منطقه دلتای نیل سیل رخ می داد، اما این طغیان از نظر مصریان باستان طبیعی نبوده و کنجکاوی آنان را برانگیخته بود، سال ها بعد در قرن پنجم قبل از میلاد فردی به نام هرودوت که مورخ به نام یونانی بوده است تصمیم گرفت در مورد این طغیان ها تحقیق کند و علت اصلی آن را بیابد، پس شروع به گشت گذار در سراسر مصر کرد و از مردم این سرزمین پرس و جو کرده و پاسخ ها را ثبت کرد، او به سراغ اندیشمندان مصری رفت و در مورد علل طغیان رود نیل از آنان نیز پرس و جو کرد .

هرودوت این نظریه ها را در کتاب ارزشمند خود به نام تواریخ ثبت کرده و به بررسی آن پرداخته است.جالب است بدانید که در واقع طغیان رود نیل باعث به وجود آمدن علم هندسه عملی بوده است، از آنجایی که زندگانی مردم از راه کشاورزی تامین معاش می شد، مردم مصر در اطراف این رود زمین های کشاورزی را برپا کردند چرا که این زمین ها نسبت به دیگر زمین های مصر حاصلخیز بوده و در آن کشاورزی بسیار راحت تر بود، با طغیان این رود در بهار حد و مرزهایی که مردم برای زمین های خود مشخص می کردند از بین می رفت و هنگامی که زمین ها از آب بیرون می آمدند دیگر خبری از مرزها نبود، از این رو مردم به فکر افتادند که طول و عرض زمین ها را محسابه کنند، به همین سبب قدم های اولیه برای به وجود آمدن هندسه عملی گذاشته شد.

در گذشته طی سال های متمادی در فصل بهار رود نیل طغیان می کرد و در منطقهی دلتای نیل، سیل رخ می داد، اما این طغیان از نظر مصریان باستان طبیعی نبوده و کنجکاوی آنان را برانگیخته بود، سال ها بعد در قرن پنجم قبل از میلاد، فردی به نام هرودوت که مورخ به نام یونانی بوده است، تصمیم گرفت در مورد این طغیان ها تحقیق کند و علت اصلی آن را بیابد، پس شروع به گشت گذار در سراسر مصر کرد و از مردم این سرزمین پرس و جو کرده و پاسخ ها را ثبت کرد، او به سراغ اندیشمندان مصری رفت و در مورد علل طغیان رود نیل از آنان نیز پرس و جو کرد.

این دریاچه که دارای آب شیرین است، بخشی از آب خود را از چشمه های کف دریاچه و بخش دیگری را از طریق بارش های فصلی تامین می کند و هیچ رود دایمی به این دریاچه راه ندارد. رود نیل در بخش شمالی آفریقا واقع شده است و از ۱۰ کشور اوگاندا، اتیوپی، سودان، سودان جنوبی، جمهوری دموکراتیک کنگو، کنیا، تانزانیا، روآندا و بروندی می گذرد و در مصر هم به پایان می رسد و دریای مدیترانه را تغذیه می کند.

طبق برخی گزارش ها ، دریاچه ویکتوریا به عنوان منبع رود نیل سفید در نظر گرفته می شود که به نوبه خود از رودخانه کاگرا تغذیه می شود که دو انشعاب های اصلی آن به ترتیب رودخانه های روویورونزا و نیابرونگو رودخانه های بروندی و رواندا هستند. آنها با باد کار میکنند و به همین ترتیب برنامه سفر مؤثرتری دارند؛ در حالی که اندازه کوچکتر آنها اجازه میدهد آنها را در مکانهای مورد علاقه که دارای زیرساخت برای کشتیهای بزرگ کروز هستند بارانداز.

با این حال، موقعیت آن به عنوان طولانی ترین رودخانه در جهان به شدت مورد مناقشه است زیرا این عنوان مدت ها است که به رود نیل در مصر داده شده است. رود نیل با طولی حدود 6650 کیلومتر عنوان طولانی ترین رود جهان را از آن خود کرده است و یکی از عجایب هفتگنه طبیعی قاره آفریقا به شمار می آید که در سال 2013 نیز رود نیل با همین عنوان ثبت جهانی شد. رود نیل نیز یکی از دیدنی های مهم این کشور به شمار می آید چرا که اگر این رود وجود نداشت در این کشور موجودی باقی نمی ماند و از تمدنی هم خبری نبود.

دیدگاهتان را بنویسید