دریاچه بزنگان؛ خشکسالی و بارانهای زندگیبخش – امرداد

رودخانه نيل از كوهستان هاي اتيوپي در جنوب سرچشمه مي گيرد و مسير شمال را با طي بياباني به طول بيش از هزار كيلومتر مي پيمايد تا به درياي مديترانه بپيوندد. نیکیتین در کتاب کرد و کردستان ایشان تا سالهای پنجاه قرن نوزدهم مستقل بودند می توانستند سی تا چهل هزار مرد جنگی خود را برای نبرد مسلح کنند. حال سؤال اینست که ایا می توانیم با وجود این روند جبری که در سطح جهان حاکم است باز هویت ملی برای معماری هر کشور را حفظ کرد یا اینکه بطور اجتناب ناپذیر باید هویت ملی را کنار گذاشت و به سمت هویت جهانی رفت؟

2 – شهرهای بوشهر و انزلی به دلیل قرارگیری در کنار دریا قابلیت پهلوگیری و تخلیه بارگیری و نگهداری کالاهای ورودی و خروجی را دارند که به شهرهای بندری مشهورند. بسیاری از سکونتگاههای اولیه، در کنار رودها به وجود آمده اند. فارغ از این که این افکار چه باشد و از کجا درآمده باشد، یک توجه مهم برای نویسنده، این است که نوع معرفت جغرافیایی ما از زاویه سنجش درستی، منابع اولیه، روشهای اثبات گزاره های آن، ارتباطش با فلسفه های عمومی حاکم، اصول پارادایمی آن و به طور روشن وضع معرفتی آن چگونه بوده است.

حکمیت کلنل مکماهن (١٩٠٥): با توجه به وقوع سیلابهای مکرر، مسیر رودخانه هیرمند تغییر کرد و این بار نیز باعث اختلاف دو دولت شد. این بار گفته می شود که این گنج در اختیار داعش قرار خواهد گرفت و آنها مصداق کسانی هستند که در حال فراهم کردن ظهور هستند. پیش از این به رژیم غذایی و استرس، مشکوک بودند اما در حال حاضر پزشکان می دانند که این عوامل ممکن است تشدید کننده باشند اما کولیت اولسروز را ایجاد نمی کنند. بوستانی که در فصل بهار برای گل های لاله رنگارنگی که در جای جای پارک دیده می شود و برای سرسبزی و سایه درختان خود در فصل تابستان مشهور شده است؛ اما این تمام زیبایی پارک ملت نیست، پاییز که به هزار رنگ دلفریب در می آید و زمستان که گاه و بیگاه زیر لایه ای از برف سپید فرو می رود، بوستان ملت را از هر زمان دیگر خواستنی تر می کند.

اما از آنجا که پهنا و عمق این رودخانهها برای گذر مطمئن نیروهای نظامی کافی نبودند، نیروی سیاسی کشور دست به تغییر پایتخت میزد. ساگنای ژوریمبتوف یکی از ساکنان اطراف این دریاچه بیش از ۵۶ سال روزیاش را از دریاچه آرال به دست میآورد. پیادهروی و جنگلنوردی از بهترین تفریحاتی است که میتوان در اطراف طبیعت زیبا رویایی دریاچه ممرز انجام داد. سپس، رادیولوژیست اشعهی ایکس رودهی بزرگ را انجام میدهد. شیمیایی مواد مختلف اولیه و تبدیل آنها به محصولات جدید منجر می شود؛ اعم از اینکه این تغییرات با دست یا ماشین در کارگاه و یا منزل انجام شود.

نکته : تولید محصولات دامی باعث رونق صنایع غذایی در کشور شده است. سوال : کدام مشکلات تولیدات زراعی در کشور باعث شده است کشورمان در تأمین برخی محصولات زراعی به واردات وابسته باشد ؟ در برخی مناطق افغانستان مانند هزارستان مرقدهایی منسوب به سادات وجود دارد که مورد احترام مردم محلی هستند. پردیس ملت در زمینی به مساحت 6000 مترمربع بنا شده و چهار سالن نمایش با ظرفیت 280 نفر و یک سینما تک (سینمای ویژه) با ظرفیت 30 نفر دارد. نکته : در دورة قاجاریه ایران به چهار ایالت و دوازده ولایت تقسیم شد. سوال : در عصر هخامنشیان داریوش کشور را به چند شهر تقسیم کرد ؟

سوال : در دوره ساسانیان کشور به چه بخش هایی تقسیم شده بود ؟ سوال : صنعت به چه نوع فعالیت هایی گفته می شود ؟ سوال : انواع فعالیتهای اقتصادی را نام ببرید : 1 – کشاورزی 2 – صنعت 3 – خدمات. همواره آب در هر مکان، در تمایل انسان به کار کشاورزی و ساکن شدن به صورت دائم نقش مهمی داشته است. امیدواریم که مسئولان فکری به حال این منبع طبیعی بسیار ارزشمند فارس بکنند و آن را از خطر خشک شدن کامل نجات دهند. زمان دو برابر شدن جمعیت را نشان می دهد . حوضه آن تقریباً 3.4 میلیون کیلومتر است²، که کمی بیش از 10٪ از سطح زمین آفریقا را نشان می دهد.

سوال : عدم تعادل در پراکندگی قطبهای صنعتی در سطح کشور چه چیزی را نشان می دهد ؟ سوال : چه عواملی تعداد نقاط شهری را افزایش می دهد ؟ و به زبان یونانی به آن چه می گفتند ؟ و به آن چه می گفتند ؟ سی ش ْه َربی که همان شهر می باشد، تقسیم کرد و برای هریک از آنان مأمورینی گماشت که آنها را شهربان و به یونانی «ساتراپ» می گفتند. نکته : در دوره عباسیان، قلمرو جغرافیایی آنها به واحدهایی تحت عنوان «ایالت» تقسیم بندی می شد که در مجموع به 31 ایالت می رسید.

سوال : در دوره صفویه، افشاریه، زندیه و قاجاریه عناصر اصلی تقسیمات کشوری را به ترتیب نام ببرید : ایالت، ولایت، بلوک و قصبه. اوضاع شهر ارومیه در دوره پهلوی رفته رفته بهبود یافت. او در دژ توپراققلعه در یک چهارم فرسخی ارومیه مستقر شد. دایره ای و روستاهایی که در دامنه یک کوه استقرار یافته، به شکل شعاعی است . سوال : ویژگی های عشایر را بنویسید : زندگی اجتماعی قبیله ای دارند و از ایل و طایفه تشکیل شده اند و پیوندهای خویشاوندی با هم دارند. گستردگی کشور در عرض جغرافیایی، تنوع اقلیمی و گونه های گیاهی.

بخشی از این رود در سال ۱۸۸۱ میلادی و بر اساس قرارداد آخال، بهعنوان مرز رسمی ایران و ترکمنستان انتخاب شده و بر اساس قرارداد دیگری در سال ۱۹۲۶ میلادی، حداقل نیمی از آب این رودخانه متعلق به کشور همسایه است. سوال : چرا یک سکونتگاه اعتبار خود را از دست میدهد یا از بین می رود ؟ سوال : کلان شهر چیست ؟ وسایل مورد نیاز برای سفر به دریاچه ارواح چیست؟

15 – عوامل موثر در میزان آب رودخانه های حوضه ی آبریز را نام ببرید و هر مورد را توضیح دهید ؟ سوال : چرا کشور ما برای تولیدات باغی از مزیت های زیادی برخوردار است؟ سوال : چه عواملی وضعیت مناسبی را برای پرورش انواع دام فراهم کرده است ؟ سوال : در ایران، چه عواملی اوضاع مساعدی را برای دامپروری فراهم کرده است ؟ سوال : کدام شرایط جغرافیایی (طبیعی، انسانی ) مناسب، در گسترش سکونتگاه ها اثرگذار اند ؟ ، وجود نیروی انسانی متخصص و ماهر و استفاده از روشهای علمی . نکته : امروزه با توجه به مشکل کاهش منابع آبی کشور، توصیه می شود محور توسعه کشاورزی از زراعت به توسعه باغداری با روشهای نوین آبیاری و متناسب با محیط تغییر یابد.

دیدگاهتان را بنویسید