روزنامه وطن امروز

به همین جهت ریزش بارانهای خفیف و کوتاه در یک منطقه جنگلی ممکن است اصولا آبی را به رودخانه وارد نکند. علاوه بر درختان بومي ايران، بسياري از گياهان بومي ايران همچون گل هاي بومي ايران و به دنبال آن پروانه هاي ايران و حشرات ديگر در اين منطقه يافت ميشوند. علاوه بر این، در فصول گرم سال، منطقهای سرسبز با ترکیب رنگهای متنوع در آن به چشم میخورد که آن را به بهشتی پنهان در میان کوههای البرز تبدیل کرده است. این آب زلال و پر جنب و جوش در مسیر خود گیاهان و درختان را آبیاری کرده و همه جا را سر سبز می کند .

سر منشأ گلهای بابونه این منطقه را باید جنگلهای فندقلو دانست که همچون فرش، دل زمین را پر گل میکنند. اما یک تصمیم اشتباه باعث تبدیل شدن این دریا به صحرا شد. ماهی اوزون برون (دراکول) کوچکترین ماهی خاویار دریای خزر میباشد که در ایران به اشتباه کلیه ماهیان خاویاری را به نام وی اوزون برون مینامند. وی افزود: شرایط مطلوب در این خصوص 14 و نیم میلیارد مترمکعب است که با میزان مطلوب حدود 12 میلیارد متر مکعب فاصله داریم.

این رود در مسیر خود از دشتهای قوچان، قوی میدان، مانه، شیروان و بجنورد عبور میکند و استانهای خراسان رضوی، شمالی و گلستان را در بر میگیرد. از دانه های کتان به سادگی میتوانید در خانه استفاده کنید ، دانه های کتان را میتوانید در غذاهای خود نیز استفاده کنید . رودخانهها را از نظر تغییر مقدار آب در طول سال به دو دسته «دائمی» و «فصلی» تقسیم میکنند. خطی که حوضههای آبریز مجاور را از یکدیگر جدا میکند خط تقسیم نامیده میشود.

از عوامل مختلفی که در تغییر سرعت جریان آب موثرند، میتوان مقدار آب رودخانه ، شیب بستر رودخانه ، در مسیر دارای انحنا ، بیشتری سرعت از وسط به سمت دیواره مقعر متمایل میشود. در یک حوضه آبریز ، که یک سیستم زهکشی طبیعی است، مجاری زهکشی ، یا به عبارتی آبراهههای فراوان ، وجود دارد. این رود در طول مسیر خود درختان بسیاری را سیراب می کند از آنجایی که اکثر درختان این منطقه کهن سال هستند می توان گفت این رود هم قدمت چند صد ساله دارد محیط سرسبزی که در اطراف این رود به وجود آمده است محل زندگی حیوانات و گونه ای از پرندگان شده است که برای جلوگیری از آسیب رسیدن به این محیط بهتر است از آتش روشن کردن و شکستن درختان جلوگیری کرد.

اکنون اما با راهحلهای موقت که هیچگاه به سرانجام نرسیده است، شرکت راهآهن Modoc در ایالت اورگن از حسنهمجواریاش با اقیانوس آرام استفاده کرده و با طرحی به نام قطار آب (water tarin) مدعی است میتواند کلرادوی بیجان و حتی دریاچه کلامات را با انتقال آب از اقیانوس یا رود میسیسیپی احیا کند؛ ادعای بزرگی که «دیوید رانگل» مدیرعامل این شرکت، سعی کرده حتی جزئیات آن را نیز در رسانهها مطرح نکند.

چند انشای زیبای ادبی در مورد رودخانه، گذر رودخانه و از سرگذشت رودخانه برای پایه تحصیلی هشتم، نهم و دهم آماده کرده ایم. غلامزاده می گوید: اگر اقدامات فعلی برای نجات دریاچه از شش سال پیش شروع میشد الان شاهد خشک شدن دریاچه نبودیم. یک ورقه به زیر ورقه دیگر فرو میرود و با خم شدن لبه ورقه ها گودال عمیق اقیانوسی ایجاد میشود. رودخانه ماربره در بستر حرکت خود از عمق مختلفی برخوردار است به همین علت جای مناسبی برای شنا نیست به خصوص هنگامی که به دلیل بارش زیاد یا آب شدن برف کوه ها از شدت و عمق بیشتری برخوردار می شود.

در مقابل در مناطق خشک که مقدار بارندگی کم و تبخیر زیاد است رودخانهها بیشتر موقتی و فصلیاند. علائم کرون شدید هم شامل التهاب پوست، چشم و مفاصل، التهاب کبد و یا مجاری صفراوی، تاخیر بلوغ و رشد جنسی در کودکان است. من و تو بسیار به هم شبیهیم اگرچه عمر من طولانی و عمر تو در یک چشم به هم زدن به پایان می رسد اما من بیشتر از تو گذر عمرم را حس می کنم و تو بیشتر از من در بی خبری به سر می بری! یکی دیگر از دریاچههای ایران و استان گیلان دریاچه ویستان بره سر شهرستان رودبار است.

انشاهایی را که برای شما آماده کردهایم بخوانید، از آنها ایده بگیرید و یک انشا با مقدمه بدنه نتیجه درباره گذر رودخانه بنویسید. نتیجه گیری : با دیدن آن می توانیم از ته دل بگوییم خدایا شکر به خاطر تمامی زیبایی ها و نعمت های فراوان . به تمام منطقهای که آب آن وارد یک رودخانه میشود، یا به عبارت دیگر به تمامی منطقهای که بوسیله یک رودخانه و شاخههای آن «زهکشی» میشود، «حوضه آبریز» میگویند. آرمین ومبری، شرق شناس (۱۹۱۳-۱۸۳۲م) بیان کرده که مذهب شیعه در دوران صفویه و در پادشاهی شاه عباس که متولد هرات بود، وارد افغانستان شده است.

گرچه ناحیه ماوراءالنهر از دوران هخامنشیان (330-559 ق.م) به صحنه تاریخ آمده، نام واحه بخارا نه در کتیبه بیستون گنجیده و نه هردوت از آن یاد کرده است. رودخانه ماربره یکی از سرچشمه های مهم رودخانه سزار است و از بهم پیوستن رودهای الگودرز، ازناز به وجود می آید اگرچه در منطقه ی خشک قرار گرفته است ولی به دلیل وجود کوه ها ی مرتفع و آب های زیرزمینی همیشه مملو از آب بوده است. با کوله باری از انرژی از دل کوه گذر می کرد و در دل خود میهمانانی داشت از ماهی های رنگین. رود جاری از شگفتی های جهان است که مانند همه معجزه های خلقت آن قدر آن را دیده ایم که به بودن آن عادت کرده ایم، شاید ساعت ها کنار رود بنشینیم و با دوستان و خانواده تفریح کنیم، از آب آن بنوشیم و وسایل خود را در آن بشوییم اما بسیاری از ما حتی لحظاتی کوتاه به گذر رود و سرنوشت آن و حرف هایی که رود برای ما دارد گوش نمی دهیم.

حجاج به این شهر آمده از آنجا عرض دریای خزر را طی کرده به باکو میرفتند و مسیر را ادامه میدادند. سرعت آب ، یعنی فاصلهای که هر ذره آب در واحد زمان طی میکند، در نقاط مختلف یک رودخانه در طول یا عرض و عمق آن متغیر است. حجم آبی که در واحد زمان از مقطع عرضی یک رودخانه عبور میکند «دبی» رود خوانده میشود که معمولا آن را به متر مکعب در ثانیه بیان میکنند. این دریاچه در خط پایان مسابقات جاده رالی داکار بود و اغلب برای استحصال نمک توسط روستاییان محلی استفاده میشود.

از ویژگی های مهم رودخانه ماربره پرآب بودن آن در تمام فصول سال است که تاکنون هرگز خشک سالی را به خود ندیده است به همین دلیل زیستگاه اصلی و دائمی آبزیان شده است علاوه بر این منبع اصلی تامین آب زمین های کشاورزی است که سال ها مورد استفاده کشاورزان قرار گرفته است. کم نمیاورد ، مسیر خود را تغییر نمی دهد ، همیشه در حال جنبش است و نمی ایستد . قطره های درشت باران خود را در دل رودخانه جای میدادند تا اینکه دلش را بزرگ و بزرگتر کردند و او را روانه ی دریا…

او کاسه ی کوچکی به دست داشت که یک ماهی کوچولوی طلایی در آن شنا می کرد. در فاصله ۸ تا۱۲ سالگی بالغ میشود. آب این رودخانهها در زمانی که بارندگی نیست از ذوب برف و یخ نواحی مرتفع و یا از ورود آبهای زیرزمینی به داخل آنها تامین میشود. در بستر هموار و مستقیم و در سرعتهای کم ، مسیر هر ذره آب یک خط مستقیم است که به آن «جریان ورقهای» یا خطی گفته میشود. به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، قاسم تقیزاده خامسی در آیین بزرگداشت پنجاهمین سالگرد بهرهبرداری از سدهای ارس، میل و مغان اظهار داشت: مساحت حوضه آبریزی رود ارس ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع است که بخشی از کشورهای ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، دامنه سبلان و آرارات را نیز در بر میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید