ساحل گردی و ماهیگیری در قلب پایتخت

کم آب و خشک شدن دو رود دجله و فرات به عوامل مختلفی وابسته است که از مهم ترین آن ها می توان به وجود آمدن تغییرات اقلیمی و آب و هوایی، کاهش بارندگی و همچنین خشک شدن رودخانه ها اشاره کرد. مساحت این دریاچه حدود 83 هزار کیلومتر است و 200 رودخانه به آن می ریزد. هزینه قایق پدالی دو نفره، سه نفره و چهار نفره در دریاچه برای ۳۰ دقیقه بهترتیب ۳۰، ۴۰ و ۵۰ هزار تومان است.

این شهرستان دقیقا در کنار رودخانه ارس قرار دارد و پل دوستی هم از این شهرستان بر فراز ارس ساخته شده است. اگر قصد دارید شب را در کنار دریاچه بگذرانید، لباس گرم و هیزم بایستی با خودتان ببرید زیرا شبهای تابستان در این منطقه سرد است. اینجا مناظری از رود فرات را میبینید و متوجه میشوید در کنار چه آبی چندین ساعت در خیمه های کربلا همه تشنه بودند . اگر اندکی در مندرجات کتاب پهلوی بندهش و بهمن یشت دقت کنیم به وضوح منظور از رودهای وهروت و ارنگ را همان فرات و دجله در خواهیم یافت. اطمینان داریم که بوده اند کسانی که برخی از این مطالب را خرافه می دانسته اند، اما آنچه از آن می توان به عنوان پارادایم در این دانش یاد کرد، همان نگاه ترکیبی است که فرات را از یک سو به صورت تجربی رودی می داند که از فلان نقطه سرچشمه می گیرد و در نهایت در فلان نقطه به دریا می ریزد، و از سوی دیگر، نوعی معرفت فراتجربی با هاله ای از نور در اطراف آن باور دارد که حس سنت گرایانه او را تأمین می کند.

نخست، شناخت علمی و تجربی با ابزارها و روشهایی که همان روزها معمول بوده است. منطقه ای که در بین این دو رود قرار گرفته است، به عنوان میان رودان، بین النهرین یا الجزیره شناخته می شود و در طول تاریخ به عنوان یکی از مهم ترین مکان های خاورمیانه از آن یاد می شود، چرا که نزدیک بودن به رودخانه همواره در طول تاریخ اهمیت بسیار زیادی داشته است و مردم این منطقه برای تامین آب خود تصمیم گرفتند تا در منطقه بین النهرین ساکن شده و از آب دجله و فرات برای زندگی استفاده کنند. سپس در هنگام نزدیک شدن به خلیج فارس رود فرات به رود دجله نزدیک شده و پس از یکی شدن این دو رود در نهایت آن دو به خلیج فارس می ریزند.

“مطابق فصل بیستم کتاب بندهش هیجده رود دیگر که از سرچشمه ارنگ و وهروت بر می خیزد دو باره به ارنگ و وهروت می ریزند. بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت گفته می شود. در حال حاضر کشور عراق با بحران کم آبی رو به رو شده است و هر ساله این بحران جدی تر و خطرناک تر می شود. آفتابنیوز : لیوبوف مورخودوا ۷۹ ساله اهل روستایی در استان ایرکوتسک روسیه است. در پروتكل هاى سالانه، ميزان بهره بردارى از منابع آب و انرژى رودخانه مرزى ارس و سد، همه ساله با حضور نمايندگان طرفين تنظيم مى شود.

فارغ از این که این افکار چه باشد و از کجا درآمده باشد، یک توجه مهم برای نویسنده، این است که نوع معرفت جغرافیایی ما از زاویه سنجش درستی، منابع اولیه، روشهای اثبات گزاره های آن، ارتباطش با فلسفه های عمومی حاکم، اصول پارادایمی آن و به طور روشن وضع معرفتی آن چگونه بوده است. به عبارتی ما اطلاعات جغرافی را تا چه اندازه از تجربه و مشاهده می گرفتیم، چه مقدار ریشه در باورها و عقاید عمومی داشته، تا چه اندازه تحت تأثیر نوشته های سایر امت ها بوده ایم و مسائلی دیگر که همه و همه می تواند ما را در تصویر وضع معرفتی معارف جغرافیایی کمک کند.

با بررسی جغرافیای عمومی ایران در می یابیم که بعضی از رودهای فصلی ایران نیز یا به یک آبگیر میریزند و یا قبل از رسیدن به حوضه آبریز خشک میشوند. پارک ارم در زمینی به مساحت بیش از 72 هکتار بنا شده است و بزرگترین پارک تهران و دومین پارک بزرگ کشور پس از پارک ملت مشهد است. ساعات کاری شهربازی ارم تهران در بهار و تابستان از شنبه تا پنج شنبه 16 تا پایان شب و جمعهها 14 تا پایان شب.

دریاچهی فشافویه در کیلومتر 118 اتوبان تهران قم واقع شده است. وسعت آبریز فرات نیز در حدود ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع است. مساحتی در حدود 371 هزار کیلومترمربع؛ سطح 28.5 متر زیر سطح اقیانوس آرام. از آثار بس حیرت آور و شگفت انگیز ولایت فراه بشمار می رود،کک و کهزاد ساختمان عظیم است معروف به کافر قلعه که در دوازده کیلومتری شهر فراه بر فراز کوه که یک سطح تقریباً هموار از سنگ سیاه سخت تشکیل گردیده بناء شده است. نکته قابل توجه این که بسیاری از اوقات، این دو نوع اطلاع با یکدیگر خلط یا به عبارتی حالت ترکیبی پیدا می کند و آدمی فکر می کند که طبقه نخبه قدیم که این آثار را می خواندند، در ذهن خود ترکیبی از آنها را می پذیرفته اند.

پس، از هر صد نفر، نود و نه نفر کشته می شود، هر یک از آن مردمان می گوید: شاید من کسی باشم که نجات می یابم.» ابن حسام جونپوری نیز در «البرهان فی علامات مهدی آخرالزمان» به ماجرای کوه طلا در «فرات» اشاره دارد: «قیامت برپا نمی شود، مگر اینکه فرات کوهی از طلا را آشکار می سازد، مردم بر سر آن گنج به نبرد برمی خیزند و نه دهم آنها کشته می شوند.» نویسنده کتاب «عصر ظهور» در بحث از جنبش سفیانی چنین آورده است: «هدف اصلی سفیانی از جنگ عراق سلطه یافتن بر آن کشور و ایجاد مقاومت در برابر نیروهای ایرانی و زمینه سازان ظهور حضرت که از مسیر عراق به سوی سوریه و قدس پیش می روند خواهد بود؛ ولی در راه عراق در اثر حادثه عجیبی جنگ قرقیسیا رخ می دهد و آن حادثه پیدا شدن گنجی در مجرای فرات یا نزدیک مجرای رود فرات است؛ به طوری که عدّه ای از مردم برای دست یافتن به آن، دست به تلاش می زنند و آتش جنگ بین آنها شعله ور می شود و بیش از صد هزار تن از آنها کشته می شوند و هیچ یک به پیروزی قطعی نمی رسند و به آن گنج دست نمی یابند؛ بلکه همگی از آن منصرف شده و به مسائل دیگر مشغول می شوند.» ناگفته نماند که ایشان نیز روایاتی درباره پیدا شدن گنج نقل می کنند، از جمله روایت زیر که در نسخه خطّی ابن حماد به نقل از پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) وارد شده است: «فتنه چهارم هجده سال به طور می انجامد، سپس در آن هنگام که باید پایان می پذیرد و تحقیقاً نهر فرات از کوهی از طلا پرده برمی دارد و مردم برای رسیدن به آن به جان یکدیگر می افتند و از هر نُه تن هفت تن کشته می شوند.» البته سند همه این روایات ضعیف است اما ضعیف بودن روایت لزوما به معنای دروغ بودنش نیست.

نیکیتین در کتاب کرد و کردستان ایشان تا سالهای پنجاه قرن نوزدهم مستقل بودند می توانستند سی تا چهل هزار مرد جنگی خود را برای نبرد مسلح کنند. بهمن یشت که به خصوصه از آخرالزمان صبحت می دارد یکی از علایم ظهور سوشیانس را جنگی که در عراق واقع خواهد شد، بر می شمارد. اگر خود را در دریا در حال غرق شدن ببینید گرفتار مشکلاتی می شوید. قافیه و ردیف در این ابیات، بسیار زیباست: «آن آید همی» مژدة آمدن را در پایان هر بیت بهتکرار و پرتأثیر بیان میکند و انتخاب زمان حال استمراری برای ردیف، چنان است که گویی «آمدن» هماکنون، پیش از هر اندیشه یا تردید یا تأمّلی، در حال وقوع است.

در اینجا بی تردید با قوم تئوژیه با قبیله کُرد توژیک ناحیه کوههای درسیم در سرچشمه شمالی فرات سر و کار داریم که تا قرن پیش قدرت نظامی مهمی به شمار می رفته اند و مطابق نوشته و. وجود شهرهای بزرگ وکهنسالی مانند بلخ، ترمذ، آموی،( که عربها بدان آمل گفته اند، چهارجوی یا ترکمن آباد کنونی)، اورگنج، خوارزم، خیوه، هزاراسب و دهها شهر و آبادی دیگر بدون تردید از برکت این آب پدید آمده، دوران شکوه و عظمت خویش را پشت سرگذاشته و سرانجام برخی از آنها به پیری و فرسودگی و مرگ ظاهری رسیده اند. به واسطه ٔ قاصر بودن عبارات اوستا و درهم و برهم بودن مندرجات کتب پهلوی راجع به آن مستشرقین هر یک رود معروفی را حدس زده اند، وندیشمان گمان میکند که در اوستا از رود رنگها، سند مقصود باشد.

در صورت ابتلا به عفونت روده و عدم بهبودی آن طی 4 روز باید به پزشک مراجعه کنید. در روز عاشورا بیشترین بار جنگ به دوش ایشان بود و بعد از شهادت همه مجاهدان، در رکاب امام حسین (علیه السلام) هنگامی که ایشان برای آوردن آب به فرات رفته بودند، در راه بازگشت به خیمهها، با سپاه دشمن که از فرات محافظت میکرد، درگیر شدند و به شهادت رسیدند. فرات که به فارسی نو به آن پالاد نیز گفته می شود، یکی از دو روز بزرگ منطقه بین النهرین یا میان رودان است که از کوهستان های شرق آناتولی که در کشور ترکیه واقع شده سرچشمه گرفته و به سمت کشورهایی چون سوریه و عراق روانه می شود و در نهایت به خلیج فارس می رسد.

سال ۱۹۶۰ شوروی سابق رودخانههای آمودریا (جیحون) و سیردریا (سیحون) که بیشتر آب دریاچه آرال را تامین میکردند به سوی بیابانهای آسیای میانه پیش برد تا بتواند پنبه را در بیابانهای آن منطقه کشت کند. برخی از این سرزمینهایی که زبان فارسی در آن رواج پیدا کرد و شاعران و نویسندگان فارسیگو در آن پدید آمدند و آثاری را پدید آوردند و در تاریخ ادبیات از آنها و آثارشان یاد میشود؛ برخی در روزگارانی حاکمیت ایرانی داشتهاند مثل منطقه قفقاز، آسیای میانه و تا حدودی آناتولی، اما آیا هیچوقت در شبه جزیره بالکان یعنی در یونان، آلبانی، یوگسلاوی سابق که خود به هفت کشور تقسیم شد، حکومت ایرانی وجود داشته؟

در خزر جنوبی ، توزیع مواد مغذی در بهار اساساً با توزیع آنها در خزر میانه است. محل اردویسور ناهید در سپهر (شمال) است. در ولایت مرکز حکومتی امپراطوری ساسانی دو رود فرات و دجله جاری بوده است که کتب پهلوی از اینان تحت نام وهروت و ارنگ (رنگها) نامبرده اند ولی ایرانشناسان در تعیین محل وهروت (رود نیک و دارای آب صاف) و اَرنگ (یعنی آب سیلابی) با هم اختلاف دارند گروهی به سمت سیحون و جیحون و گروهی به سمت سند و هیرمند و گروهی به سمت ولگا و گروهی به سمت ارس و سر انجام دارمستتر به سمت دجله متوجه شده است.

بی شک در عهد اوستا رنگها اسم رود مخصوص معروفی بوده است و بعدها به مرور زمان ازتعیین محل آن قاصر آمده اند تا آنکه در عهد تدوین کتب پهلوی که حالا در دست داریم این رود رنگ و روی رود معنوی گرفته یا به قول برخی از مستشرقین مثل رود افسانه ای شده است. یکی از پارامترهای بسیار مهم به منظور بررسی رودها میانگین آبدهی آن ها است که در رابطه با فرات باید به این نکته اشاره کرد که میانگین آبدهی این رود ۳۵۶ متر مکعب بر ثانیه است. در این مطلب قصد داریم تا شما را بیشتر با این مکان آشنا کرده و در رابطه با آن توضیحاتی را ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا نگاهی به رود فرات بیاندازیم.

ایران دارای اقلیمی گرم و خشک است؛ هر چند، تنوع زیست محیطی خوبی دارد و رودخانههای زیادی در آن جاری هستند. اعتقاد بر این است که نخستین تمدن ها در اطراف دجله و فرات و در حوزه این دو رودخانه ایجاد شدند و به همین دلیل فرات و دجله، اهمیت تاریخی بسیار زیادی نیز دارد. نهر فرات یکی از رودهای بسیار مهم در ذهنیت شرقی هاست که نقش مهمی از دیرباز در تمدن بین النهرین و اقوام ساکن در اطراف آن داشته است. آن حضرت قامتی رشید، چهرهای زیبا و شجاعتی کم نظیر داشت و به خاطر سیمای جذابش بود که او را “قمر بنیهاشم” میگفتند.

دیدگاهتان را بنویسید