شهر شعر و شور و شیرینی

مسافت تهران تا شیراز در حدود ۹۳۰ کیلومتر بوده و این بدان معنا است که سفر زمینی به این شهر از تهران، تقریبا بیش از ۱۰ ساعت به طول خواهد انجامید. از این پارچۀ منحصر به فرد به عنوان رومیزی یا حتی به عنوان تزئین بر روی کیف، کفش یا حتی لباس استفاده میشود. در شاهچراغ معماری اصیل ایرانی و اسلامی را مشاهده خواهید کرد و از ظرافت هنر کاشیکاری و آینهکاری در این بنا لذت خواهید برد. آن بود. در این قرن به خاطر تشویق حاکمان عصر، شیراز تبدیل به مرکزی پیشرو در علم و هنر و فرهنگ شد و به دارالعلم شهرت یافت.

کلبه سعدی، پادوناک، پیاده، ارم، باغ ناری، خیابان ابیاری، میدان ارتش زرگری، ابیاردی، فرهنگ شهر، قصردشت، دهک سارا، چمران، سنگ سیه، بلوار امیرکبیر، مودارها، دینکان، دروازه کازرون، کوشان، کوی زهرا، معالی آباد، بریجستون، بابکوهی، کوی جماران (سیمان)، باسکول نادر، ملاصدرا، شاهچراغ، ریاضاتی، ریاضتی دوم، شهرک گلستان، شهرک صدرا، تاچارای، زرهی، گفتگو، کفتارک و دروازه اصفهان از جمله محله های این شهر هستند. مترو در شهر شیراز فعلا تکمیل نشده است و فقط یکی از خطوط آن فعالیت دارد که از جنوب شرق به شمال غرب امتداد دارد و مکان های دیدنی در نزدیک ایستگاه های مترو وجود دارند. اگر میخواهید مجموعهای از پدیدههای زمینشناختی مختلف را در یک جا ببینید به ۶۰کیلومتری غرب شیراز بروید.

در صورتی که قصد مسافرت با خودرو شخصی به شیراز را دارید، شما باید مسافت حدود ۹۳۰ کیلومتر را از تهران به سوی شیراز، طی کنید. این مجتمع از لوکس ترین مراکز خرید شیراز به شمار می رود که باید با کیفی سرشار از پول به آن بروید، زیرا اجناس آن فوق العاده گران است. در این روش شما در کمتر از یک ساعت و بیست دقیقه به شهر بهار نارنج خواهید رسید. در این فصل، شهر شیراز شاهزاده زیبایی میشود که دامنش پر از شکوفههای بهار نارنج است و عطر این گلهای خوشبو هوش از سر هر بینندهای میبرد.

از بهار نارنجی که با وزش باد مثل نقل عروس روی سرتان میریزد و روح و جانتان را با عطر مسیحاییاش جوان و تازه میکند گرفته تا پنجرههای رنگی و جذابش که شما را به هزارتوی رؤیای کودکی و حوض خانه مادربزرگ میسپارد و هزاران ناز و کرشمه دیگری که از مردم و در و دیوار این شهر میبارد، ناخودآگاه شما را ترغیب میکند که بار سفر ببندید و به شیراز جانفزای زیبا سفر کنید. اگرچه تاریخ دقیق ساخت این باغ مشخص نیست، اما شواهد تاریخی نشان می دهد که این بنا در زمان سلسله سلجوقی به دستور سلطان سلجوقی مشهور به سلطان سنجر ساخته شده است.

پاسارگاد: شهر پارسه یا پاسارگاد در ۱۳۶ کیلومتری جاده شیراز-اصفهان قرار دارد و دربردارنده یکی از مشهورترین آثار تاریخی ایران یعنی آرامگاه کوروش بزرگ پایهگذار سلسله هخامنشیان است. تخت جمشید یا پرسپولیس از شاهکارهای دوران هخامنشی است که در سال ۱۹۷۹ در فهرست آثار بینالمللی سازمان یونسکو ثبت شد. به عقیدۀ میزبون جالب است اگر بدانید شهر یزد و استان یزد چند سال قدمت دارند. اما بهترین زمان برای سفر به شیراز فروردین و اردیبهشت و فصل پاییز می باشد. لیست کاملی از بهترین جاذبه های شیراز را با آدرس و عکس در همین مجله ببینید. یکی از جاذبه های خاص شیراز، باغ ارم است.

هزینه بنزین شما برای رفت و برگشت از تهران به شیراز با احتساب بنزین آزاد، حدود ۵۰۰ هزار تومان خواهد شد. اگر دوست دارید دریاچه سرخ رنگ را از نزدیک ببینید، به ۲۰کیلومتری جنوب شرق شیراز بروید. این شهر بر روی آبرفت زاینده رود بنا شده و طول و عرض جغرافیایی آن به ترتیب 4/51 و 32/38 و ارتفاع آن از سطح دریا 1575 متر است. میزبون پیشنهاد میکند در سفر به شهر یزد حتماً از این غذای دلبرانه نوش جان کنید. یکی از ویژگیهایی که شهر یزد را از سایر شهرها متمایز میکند وجود بادگیرهای بسیار آن است تا حدی که شهر یزد با لقب شهر بادگیرها شهرت پیدا کرده است.

البته در سایر شهرها نیز همجواری ادیان مختلف به چشم میخورد. به هر روی یزد همچنان زیباست. از جاذبههای طبیعی گرفته تا تاریخی و جاهای دیدنی بیشمار در شیراز است که هر سلیقهای را راضی نگه میدارد. این شهر تاریخی دارای دیدنیهای متنوع و مطابق با هر سلیقهای است. شیراز پر از جاذبههای تاریخی، طبیعی و ادبی است و برای هر سلیقهای چیزی برای سرگرمی دارد. آب و هوای مطبوع در تمام فصول از یک طرف، جاذبههای متعدد تاریخی، مذهبی و فرهنگی از طرف دیگر موجب شده همواره گردشگران زیادی نه تنها از داخل کشور بلکه از سراسر جهان به این شهر پرآوازه ایرانی سفر کنند.

آخرین سلسلۀ پادشاهان، پیش از ورود اسلام به ایران زمین دورۀ حکومت ساسانیان است. شهر اصیل و تماشایی یزد طبق آخرین سرشماری انجام شده که در سال ۱۳۹۵ صورت گرفته است ۵۲۹,۶۷۳ نفر، جمعیت دارد. اولین شهر از تمام شهرهای ایران زیبا و تماشایی که به ثبت جهانی نائل شد شهر یزد است. شهر اصیل و تماشایی یزد از پیشینهای طولانی و پر شاخ و برگ برخوردار است. این پارچه از اصالت و قدمتی دیرینه برخوردار است و شاید قرنها و قرنها است که در خانههای ایرانی جای دارد.

نکته جالب دیگر اینکه بخشی از نمک استان فارس از دریاچه مهارلو تأمین میشود. یکی دیگر از جاذبههای مجذوبکننده در شهر یزد که در شناخت آداب و رسوم ایران باستان نیز سهم به سزایی خواهد داشت دخمههای کهنسال در استان یزد هستند. حافظیه یا آرامگاه حافظ مقبره لسان الغیب است و بازدید از مکان های دیدنی شیراز، با رفتن به حافظیه کامل میشود. دروازه قران دیدنی یکی از مکان های دیدنی شیراز محسوب می شود که دقیقا در مقابل این هتل قرار دارد.

شیراز هتل های خیلی خوب با کیفیت های خوب دارد که حق انتخاب زیادی به شما میدهد. سفر به شیراز با ماشین شخصی سبب میشود تا در طول مسیر از شهرهایی مانند اصفهان و کاشان نیز بازدید کنید. سیستم حمل و نقل عمومی شیراز بسیار خوب است؛ بهطوری که نیاز به اتومبیل شخصی اصلا احساس نمیشود؛ مگر برای بازدید از جاهای تفریحی اطراف شیراز.هزینه مترو در شیراز توسط توکن یا کارت پرداخت شهروندی پرداخت میشود. منطقه دو يکي از قدیمی ترین مناطق شهری اصفهان است که بافت سنتی و قدیمی آن از دیرباز تا به امروز حفظ شده است.

دیدگاهتان را بنویسید