شهر شعر و شور و شیرینی

خیلی از گردشگران و اهالی شیراز باور دارند، بهترین زمان برای بازدید از خانه شاهپوری، شبها است و دلیل آن هم نورپردازی آرامشبخش و زیبای آن است. شهر شیراز رستوران های زیادی دارد و رستوران گردی یکی از تفریحات اهالی شیراز و گردشگرانی است که به این شهر سفر میکنند. حافظ، دیگر شاعر بزرگ شیرازی است که غزلیات او، بخشی از زندگی روزمره همه ایرانیان است و آرامگاهش، جایی خاطرهانگیز برای گردشگرانی است که به شیراز سفر میکنند. در برنامه سفر شیراز، شما میتوانید با زیباترین و مشهورترین جاذبه های گردشگری و جاهای شهر شیراز که این شهر را به شهرت جهانی رسانده است آشنا شده و برای بازدید از آنها برنامه ریزی کنید.

شیراز شهری گردشگرپذیر است که پیشینه تاریخی کهنی دارد و باغ ها و بناهای بسیار زیبایی در آن قرار دارد. با وجودی که جاهای دیدنی شیراز به هم بسیار نزدیک هستند، اما تعداد زیاد آنها موجب میشود گاهی نتوانیم از همه آنها بازدید کنیم. • شیراز شهری زنده و پویا با مردمی گرم و مهماننواز است. • شیراز باغ های ایرانی مشهوری دارد که برخی از آنها به ثبت جهانی یونسکو رسیدهاند. • کهنترین آثار باستانی ایران از دوران هخامنشیان، در نزدیکی شیراز قرار دارد. این رسم دیرینه در شهر یزد نیز رایج است. اما در حوالی شهر یزد نیز چندین و چند آتشکدۀ مهم قرار دارند که هر کدام از قدمتی دیرینه برخوردار هستند و از نظر برگزاری مراسم و آداب مخصوص پیروان آیین زرتشتی، اهمیت خاصی دارند.

تنوع منو در رستوران و امکان سرو غذا در یک محیط کاملا خصوصی از دیگر مزایای هتل زندیه است. آبشارهای مصنوعی و آرامگاه خواجوی کرمانی، از جمله این جاذبه ها هستند که میتوانید به آنها هم سر بزنید. مخصوصا در بازار وکیل میتوانید صنایع دستی گوناگون و کالاهای سنتی را خریداری کنید. در طول تعطیلات عید نوروز، تور شیراز خیلی شلوغ است و قیمت تور شیراز بالا میرود. باغ دلگشا در دورههای بعد به تدریج توسعه پیدا کرده و به شکل امروزی آن به دست ما رسیده است.

برای کسانی که طرفدار امور نظامی هستند، گردش یک روزه در موزه نظامی عفیف آباد و بازدید از شمشیرهای دوران صفوی، تفنگهای قاجاری و تانکهای پهلوی تجربه جذاب و به یاد ماندنی خواهد بود. قدمت این موزه به عهد قاجار و اوایل پهلوی باز می گردد و در جوار بقعه بی بی دختران احداث شده است. آرامگاه حافظ با گنبد زیبایش، یکی از نمادهای شهر شیراز است که در دوره پهلوی ساخته شده است. بازدید از دروازه قرآن مخصوصا در شب ها که نورپردازی زیبایی برای آن انجام شده است، بسیار جذاب است.

سعدی یکی از بزرگترین شاعران فارسی زبان ایران است که نه تنها آثار او نزد ایرانیان بسیار محبوب است، بلکه آرامگاه زیبای او در شهر شیراز هم بین گردشگران از محبوبیت زیادی برخوردار است. وجود امکانات مختلفی مانند سالن بدنسازی، سونا، جکوزی و استخر امکان استراحت و تفریح در هتل را به شما میدهد. اکنون در ساختمان اصلی، کافه و رستورانی نیز دایر است، هر چند بیشتر گردشگران، بازدید از باغ و خانه را توصیه کرده و خدمات رستوران آن را پیشنهاد نکردهاند. اما اگر ساکن شهرهایی سردسیر هستید شاید بهتر باشد در فصل تابستان شهر یزد را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب نکنید.

شیراز چند مسجد داشت: اول جامع عتیق که آن را عمرو بن لیث صفاری در نیمه دوم قرن سوم ساخته بود و حمدا… همچنین روی گشاده و مهماننوازی مردم اصیل یزد نیز سبب شده است که گردشگران در سفرهای بعدی خود نیز شهر یزد را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کنند و در نتیجه صنعت گردشگری در شهر یزد از رونق و شکوهی غیر قابل وصف بهره دارد. کریمخان زند مشهور به وکیل الرعایا در زمان حکمرانی اش در شیراز، سازه هایی را در این شهر پایه گذاری کرد. در نهایت نشاسته ها را به صورت رشته های باریک خارج می کنند و در ظرفی پر از یخ می ریزند و همراه با شربتی از شکر، آب و گلاب مزه دار می کنند.

این خانه در ضلع غربی باغ نارنجستان قوام، با همت «علی محمدخان قوام الملک دوم» در سال ۱۲۹۰ هجری قمری ساخته شد که در نهایت در سال ۱۳۰۲ توسط «محمدرضاخان قوام الملک سوم» تکمیل شد. ما در وبلاگ سفرمارکت، یک برنامه سفر چهار روزه طراحی کردهایم تا به بهترین شکل بتوانید از جاهای دیدنی مهم شیراز بازدید کنید. پس با وبلاگ سفرمارکت (موتور جستجوی خرید بلیط هواپیما) همراه باشید تا در شهر شعر و بهار نارنج، به گردش بپردازیم. اما این شهر هنوز پذیرای اقلیتی ۶۰۰۰ تنی از یهودیان میباشد و به دلیل فعالیتهای تبلیغاتی مسیحی گروههای کوچکی از مسیحیان فرقه پروتستان مانند انگلیکن و پرسبی ترین در شیراز زندگی میکنند.

یهودیان اصفهان از قدیمی ترین اهالی این شهر به شمار می آیند، که در گذشته در محله جویباره ( اصفهان) ساکن بودند ولی اکنون بیشترشان به خارج کشور مهاجرت کرده اند، معدود یهودی های باقی مانده هم بیشتر در خیابان فردوسی ساکن هستند . آرامگاه سعدی با گنبد فیروزه ای رنگ و باغی زیبا در پیرامونش، مکانی دل انگیز و خاطره انگیز برای هر کسی است که به شیراز سفر میکند. در کنار اینها لوبیا پلوی شیرازی که تفاوت آن با لوبیا پلوی معمولی، در استفاده از لوبیای چشم بلبلی است، پاچه پلو که ویژگی اصلی آن، استفاده از سرکه شیره و کشمش است و شکرپلوی شیرازی که از زعفران و خلال بادام در آن استفاده میشود نیز از غذاهای معروف و سنتی شیراز هستند.

ارگ کریمخان یک دژ نظامی و مسکونی است که در دوره زندیه ساخته شده است. باغ جهان نما شیراز یکی دیگر از باغ های زیبای شیراز است که بخش عمده ساخت و ساز و زیبایی آن به دوران زندیه برمیگردد. مهمترین جایی که میخواهیم از آن بازدید کنیم مجموعه وکیل است که یادگار دوره زندیه و کریمخان زند است. بسیاری از پند و ارزهای سعدی به ضرب المثل تبدیل شدهاند و مدام بر سر زبانها جاری هستند.

شاهچراغ مسجد و آرامگاهی معروف در شیراز است که هم از نظر مذهبی و از هم نظر معماری برای اهالی شیراز اهمیت بسیاری دارد. در داخل شهر اصیل و تماشایی یزد یکی از مهمترین آتشکدههای زرتشتیان که حافظ آتش ۵۰۰۰ ساله است قرار دارد. در شهر اصیل و تماشایی یزد چای لبسوزِ لبدوزِ لبریز همراه با نبات زعفرانی سرو میشود. یزد شهر اساتید هنر اصیل معماری و کاشیکاری و نگارگری است. یکی از کارهای مهمی که در دورۀ صفویه برای ایران زمین و شهر یزد انجام شد، رواج بازرگانی بود.

مهمترین ویژگی مشترک بیشتر غذاهای محلی شیراز، استفاده از گوشت چرخشده به جای گوشت تکهای در آنهاست. در رستوران هفت خوان میتوانید، نوشیدنیهای سرد و گرم، غذاهای سنتی ایرانی، غذاهای بین المللی، فست فود، صبحانه و غذاهای کبابی (باربیکیو) را امتحان کنید. اکنون که در مرکز و شمال شیراز هستید، بد نیست برای ناهار سری به بلوار ستارخان بزنید و رستوران ها و فست فودهای متعدد آن را امتحان کنید. توجه داشته باشید که در این مکان هر روز فقط ۴ مدل غذای سنتی سرو میشود؛ بنابراین اگر ذايقهتان با غذای دیگری سازگار است، زحمت رفتن به آنجا را به خود ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید