لغت نامه دهخدا حرف س (سین)

این قوم ، دلیر شجاع و صحرا نشین توصیف شده اند . قوم لر در جنوب غربی ایران اقامت دارند و اکنون پراکنده شده اند و در حال حاضر استانی به نام این قوم نجیب ایرانی موسوم به لرستان وجود دارد . از صنایع کبریت سازی و سیمان و سایر مصالح ساختمانی، تسلیحات و کالاهای کائوچوئی و پلاستیکی و همچنین از صنعت قالیبافی که در شمار صنایع ایران و از مهمترین صنایع ملی و صادراتی کشور است باید یاد کرد. این مردم امروزه در استانی موسوم به گیلان که در جنوب در یای خزر واقع است زندگی می کنند .

زبان های ایرانی کهن و میانه ، امروزه اصلا رایج نیستند و تنها بر اساس مدارکی که از انها بجا مانده است شناخته می شوند . در پرتو همین سیاست زبان پهلوی در فارس (B) گام به گام مضمحل شد، اما زبان عربی هم نتوانست که جای آنرا اشغال کند .این وقت است که زبان دری متدرجاً از شرق، که افغانستان امروزی در آن موقعیت دارد بطرف غرب یعنی ایران امروزی نیز توسعه یافت و خلای زبان مضمحل شدۀ پهلوی ساسانی را در سرزمین فارس پُر نمود. قبل از آنکه به موضوع خط زبان فارسی پرداخته شود ، مبحث سوم یعنی گویش ها ، لهجه ها و زبان های کنونی ایران یکی پس از دیگری بطور فشرده از نظر می گذرد .

نخست دسته ی غربی و دوم دسته ی شرقی زبان های فارسی باستان ،مادی ، فارسی (پهلوی ) پارتی و فارسی کنونی به دسته ی غربی تعلق دارند . نشان درجه دوم سپاس در سال ۱۳۲۷. نظامی قونوی صدها سال پس از نظامی گنجوی میزیست و کار پانترکیستها مانند اینست که آثار هرکس که نامش نظامی باشد را به نظامی گنجوی نسبت دهند! که آن چرخ کردی به زه سرگرای.اسدی. شایان ذکر است که بین قوم ترک و آذری ، تفاوت به چشم می خورد آذری یکی از لهجه های ایرانی است که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد .

شواهد تاریخی و فرهنگی و نیز آداب و رسوم این قوم نشان می دهد که آنان از اقوام با سابقه و اصیل ایران به شمار می روند . زبان قوم پارت ، پارت از اقوام شمال شرقی ایران است زبان پارتی در عهد اشکانیان رواج داشته است . فارس از اقوام پارسه هستند ، هخامنشیان و ساسانیان که از پادشاهان ایران محسوب می شوند ، از آن قوم اند .

نگارنده که به زبان انگلیسی آشنایی دارد میتواند ده ها نمونه از زبانزدهای نزدیک بهم و گاهی مانند هم میان فارسی و انگلیسی را نشان بدهد. ولی هیچ سندی از زبان ترکی وجود ندارد که نشان بدهد عبارتهای نظامی از ترکی برگرفته شده باشد در حالیکه پانترکیستها خودشان به آثارهای فارسی هیچ نگاهی نکردهاند. زیرا نظامی گنجوی نه ترک بود و نه ترکزبان بود و در زمان وی، همانطور که در مقدمهی مقاله نشان دادیم، زبان شهرهای مردمان آران و شروان همان پارسی بود. تاریخ ایتالیا از قرن 5 قبل از میلاد تا قرن 5 بعد از همان تاریخ میباشد که امپراطوری روم است.

گویند طب و نجوم و هیئت و طلسمات و علوم غریبه را خوب میدانسته است. حرف و صحبت را گویند مثلن: «گپ زد» یعنی حرف زد و صحبت کرد . گپ گرفتن : سخن از دهن کسی گرفتن – میان حرف کسی آمدن . كثرت لغاتعرب، آنطوركه ازدوجدولهاى مربوطه بدست آوردیم، حالتی كاملاً استثنایی دارد و كل لغاتی كه با شش حرف ( ث، ح، ذ، ض، ظ، ع ) آغاز می شوند صد درصد ازلغات عربى درست شده و برای نمونه یک لغت فارسى نیز درخود ندارند. جواد هیئت برای فریب دادن خوانندگان چند نمونه میآورد. همانند بیت جعلی “پدر گرگ” که بحثش را کردیم، پانترکیستها چند سال پیش دیوان شاعری به نام نظامی قونوی را سعی کردند که به نام نظامی گنجوی ثبت کنند.

این زبان که صورت میانه ی فارسی باستان و فارسی کنونی است ، در دوران ساسانیان زبان رسمی ایران بوده است . در برابر، زبان های پشتو در افغانستان و آسی در قفقاز و گویش های پامیر (چون وخی، سنگلیچی، مونجی، شغنی؛ بزغلامی و جز آن) و یغنوبی در زرافشان و زبان های ایرانی میانه چون سغدی، خوارزمی و ختن – سکایی و زبان ایرانی باستان اوستایی، گروه زبان های ایران خاوری را تشکیل می دهند. یعنی کلک این گروه اینجاست که عبارت نظامی گنجوی را بگیرند و سپس یک زبانزد ترکی نزدیک به آن عبارت پیدا کنند و در عین حال تمامی آثار فارسی و قرآن و حدیث و زبانزدهای فارسی و حتی سایر زبانها را نادیده بگیرند.

بلوچی را زبان شناسان از گروه شمالی زبا ن های غربی ایران می دانند . زبان اوستایی نیز در شمار زبان های کهن ایران قرار دارد . زبانها و لهجه های ایرانی که به مرور زمان تحول و تکامل یافتند را می تواند به دسته های زیر تقسیم کرد : زبانهای ایرانی کهن ، زبانهای ایرانی میانه ، زبانهای ایرانی کنونی . یکی از زبان های بسیار کهن ایرانی زبان ( مادی ) است . این زبان در بخشی از نواحی کوهستانی قفقاز مرکزی رایج می باشد ، زبان آس ها با زبان سغدی وخوارزمی ارتباط نزدیک دارد ، زبان شناسان معتقدند زبان فارسی در زبان آسی تقریبا نفوذ نیافته است .

لهجه ها و زبان های ایرانی که امروزه متداول می باشد و از قفقاز تا فلات پامیر و از عمان تا آسیای مرکزی با آن سخن می گویند . یعنی باز یک اثر ترکی در سدههای دیرتر در سرزمین عثمانی را به شاعری ایرانی در قفقاز نسبت دادهاند تا برای زبان ترکی در قفقاز تاریخ جعلی بسازند. دراين شک نيست که با ترويج اسلام زبان عربی برزبان دری اثر گذاشت و شمار زيادی از اصطلاحات و لغات عربی در زبان دری بکار گرفته شد. G – رودکی در نیمۀ قرن سوم در محلی بنام پنجده مربوط قریۀ رودک که نزدیک سمرقند است، متولد و در همان جا بسا ل 339 هه ق در گذشته است .

در زمان گشایش مدرسه علوم سیاسی وابسته به وزارت امور خارجه در سال ۱۲۷۸ شمسی، دهخدا در آزمون ورودی مدرسه شرکت کرد و در آن جا مشغول تحصیل شد و چهار سال بعد جزء اولین فارغ التحصیلان مدرسه سیاسی بود. اما در سرشت و نهاد اشخاص این فزون­خواهی­ های لجام گسیخته وجود دارد که با ایدیولوژی سازی، آدم­ها را برای تحقق فزون­خواهی­ هایش به بردگی می­گیرد؛ بنابر این، بایستی به افراد، آگاهی داد تا هر فرد، اعتماد به نفس و هویت فردی خویشتن خویش را داشته باشد که به بردگی کشیده نشوند؛ از این رو، کتاب رها در باد، افزون بر پیامد سیاسی اتو بیوگرافیکی­ اش، پیامد فلسفی نیز دارد که این پیامد فلسفی، انسان را به عنوان این که انسان است در مرکز تاریخ و زندگی، قرار می­دهد.

شماری از عوامل سیاسی و تاریخی این قوم را متفرقه و پراکنده ساخته که هم اکنون در چند کشور که مهمترین آن ایران ، ترکیه و عراق است زندگی می کنند . ۵- کمک به اطفال خانواده های تورک اوزبیک که در محیط غیر تورکان اوزبیک نشین حیات به سر می برند.به خصوص پدران و مادرانیکه تدریس زبان مادری را برای اطفال خود یک وجیبه می دانند . همانطور که گفته شد، نظامی گنجوی تمامی آثارش به فارسی است و هیچ مححق و نظامیشناسی آثاری غیر از آثار پارسی او نمیشناسد.

مرکب از بس و اند که بزعم هرن آلمانی همان اند بمعنی مقدار کم و اندک است، پس بسنده یعنی کم، کافی شاید هم نون و دال ادات صفت است مانند شرمنده. حالا کار پانترکیستها مانند اینست که بگوییم هرکسی این زبانزدهای انگلیسی را بکار برده است یک فارسیزبان ایرانی است در حالیکه این زبانزدها در دو جغرافیای مختلف شکل گرفتهاند و شاید اندکی از آنها به ادیان سامی برگردند. کتب مقدس ودینی اوستا در ادوار مختلف بدین زبان تالیف شده است . او را به این اعتبار بدین نام خوانده اند.

واژه لغت نامه را نخستین بار اسدی طوسی در لغت فُرس به کار برده است و علامه دهخدا برای پاسداشت او این نام را بر روی فرهنگ خود نهاده است. این زبان زبان محلی مردم افغانستان است . زبان این قوم گیلکی نامیده می شود . این قوم از اقوام چادر نشین ایران است که همواره در کوهستانها زندگی می کنند . آثاری که از این زبان بر جای ماند یا به خط پارتی و یا به خط مانوی . فارسی کنونی دنباله ی زبان پهلوی است ، اما شمار زیادی از لغات پارتی از زمان اشکانیان ، درفارسی میانه در پهلوی و در نتیجه فارسی کنونی راه یافته است .

این زبان متعلق به یکی زبان از نواحی شرق و شمال شرقی ایران بوده است . این تقسیم بندی در زبان ها و گویش های امروزی ایران نیز کاربرد دارد . زبان شناسان زبان های ایرانی را بر حسب شباهت صوتی ، دستوری و لغوی به دو دسته اساسی تقسیم می کنند . اینان در درون خویش به طوایف گوناگونی تقسیم می شوند ، زندگی لرها کوچ نشینی از ییلاق به قشلاق و بالعکس است . این زبان میراث و باز مانده ی یکی از لهجه های سغدی به شمار می رود ، این زبان همچون دیگر لهجه های ایرانی بسیاری از لغات فارسی و عربی خویش را اقتباس و به عاریه گرفته است .

کلاغ راه رفتن کبک را بیاموزد راه رفتن خود را هم فراموش کرد(امثال و حکم دهخدا) (در اینجا درست همان پرندگان مورد اشاره نظامی بکار رفته است). در مورد نژاد آنان نیز بحث و گفتگو وجود دارد ، عده ای نژاد آنان را تورانی و سامی می خوانند ، گروهی آنان را از نژاد آریایی و ایرانی اصیل می دانند . البیرونی چند عدد هندسه را نوشته است که وضاحتاً از یک لهجه پشه یی می باشد و این اعداد از جمله زبانهای هندو آریایی افغانستان ، قدیمی ترین اشکالیست که ثبت و حفظ شده است. طاهری (۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۱ سرطان) به دوستان وبرادران سنی مذهب هزاره باید عرض کنم که شما وارث اصلی این سرزمین هستیددلیل سنی شدن شما دراثرجنایات عبدالرحمن بوده که پدران شما بخاطرنجات ازچنگال آن سفاک خون آشام عنوان تاجیک بخودداده اندودرگذشت ایام نسلهای بعدی مذهب اهل سنت راپذیرفته اند.مادردهای شمارادرک می کنیم امیدواریم شما هم بیشتر خودتان راتبارزدهیدودرسایتهامقاله بدهیدتا مردم هزاره بیشتر باشماآشنایی پیدا کنند.موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید