نقش هیرمند در روابط سیاسی ایران و افغانستان

رودخانه هیرمند بهعنوان شریان اصلی دریاچه هامون، رودخانه مرزی ایران و افغانستان است که سبب بسیاری از مجادلات مرزی از ابتدای مرزبندی مشخص بین این دو کشور تا به امروز بوده است. دستار را دور سرش پیچیده برای در امان ماندن از گرمای هیرمند. دریای خزر در گذشتههای دور بخشی از دریای تتیس بود که اقیانوس آرام را به اقیانوس اطلس متصل میکرد. اعصاب روده بزرگ شبیه به روده کوچک است. حالا در گذر از این شهرک کوچک و پر از حاشیه، تنها چیزی که بیش از امکانات لازم برای یک زندگی شهری به چشم میخورد، آژانسهای تهیه مسکن است؛ بنگاههاییکه بیشتر در میدان اصلی این شهر یعنی میدان استقلال، متمرکز شدهاند و سکوت و آرامش را به جای خریداران مسکن، میزبانی میکنند.

همچنین ممکن است این قلعه ها برای پناه بردن دخترهای شهر در هنگام حمله دشمن به کار گرفته می شدند، چرا که محلی ها راه ورود به قلعه را بلد بودند و دشمنان تازه رسیده از مسیر درست بی خبر. این رود پس از ورود به خاك جمهوری آذربایجان به رود كورا كه از تفلیس جاری است میپیوندد و در «سالیان» به دو شعبه تقسیم میشود. دریاچه بایکال یک پدیده جغرافیایی است که حدود 25 تا 30 میلیون سال پیش شکل گرفته است و مسافران میتوانند از چشم اندازهای هیجان انگیز آبهای آبی رنگ و رشته کوههای سر به فلک کشیده در سراسر ساحل آن لذت ببرند.

این تصورات لذت کشف جاهای ناشناخته چیتگر را از مسافران تهرانگرد گرفته است. اکثریت قریب به اتفاق شیعیان و علما و تاریخشناسان مذهبی شیعه بر این باور هستند که میلاد نبی مکرم اسلام در تاریخ هفدهم ربیعالاول روی داده و برادران اهل سنت این تاریخ را دوازدهم ربیعالاول میدانند. در این موزه همچنین می توانید با لباس ها و سنت های بخش های مختلف شهرستان آشنا بشوید.دریاچه سد غدیرهرچند ساوه شهری خشک به حساب می آید، لیکن این شهر از زیبایی های طبیعی بی بهره نیست. برنامه نجات پیچیده نبود: ساختن سدی که قسمت باقیمانده دریاچه در شمال را برای همیشه از بخش جنوبی جدا کرد.

با این وجود کشاورزی در ساوه و به خصوص در روستاهای اطراف رونق دارد. این در حالی است که وقتی برخی از منابع تاریخی در خصوص رویدادهای زمان میلاد پیغمبر اسلام صلیالله علیه و آله را مرور میکنیم، با برخی شبههها مواجه میشویم. به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، میلاد پیغمبر اسلام صلیالله علیه و آله به عنوان رویدادی سراسر برکت و نعمت برای مردم جهان مطرح است. آن طور که این کارشناس تاریخی شرح میدهد، این سؤال برای پژوهشگران برجسته معاصر وجود دارد که چرا عنوان شده بیشترین اتفاقات زمان میلاد نبوی در ایران روی داده است؟

خبرگزاری تسنیم برای یافتن پاسخ این نوع سؤالها و بررسی رویدادهای زمان میلاد پیغمبر اسلام صلیالله علیه و آله گفتوگویی با دکتر محمدحسین رجبی دوانی، استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام انجام داده است. در مورد سالروز میلاد پیغمبر اسلام صلیالله علیه و آله قطعیت وجود ندارد و دو تاریخ برای تولد آن حضرت عنوان شده است. البته باید توجه داشت که این نوع تفاوت دیدگاه در میان علمای تاریخشناس تنها در مورد میلاد پیغمبر اسلام صلیالله علیه و آله وجود ندارد، بلکه درباره بسیاری از حوادث تاریخی چنین اختلاف دیدگاههایی وجود دارد. البته مجموعه های شخصی با ارزشی در ساوه وجود دارد که هیچ کدام فعلاً به شکل موزه در نیامده اند.

و اگر راضی به تجدید نظری نشوند، البته مادامی که اراضی مغصوبه را در ید تصرف دارند، شرعاً غاصب شمرده خواهند بود، مگر اینکه دولت علیه از این حق صرف نظر نموده، مالکیت افغانستان را در اراضی مزبوره تصدیق فرمایند. بند کجکی ، یکی از مشهورترین و بزرگترین بندهای افغانستان که هزاران هکتار زمین را آبیاری می نماید، از جمله آنهاست. یعقوب لیث صفاری، در نیمه دوم قرن۳ق، نیمه شرقی افغانستان فعلی یعنی غزنی و کابل را فتح کرد. در طرح اولیه قرار بود کاشی کاری با کابل روی برج کار بشود و با تکان خوردن کاشی ها در باد، برج رقصان بنماید.

در سال های اخیر تزئیناتی به برج اضافه کرده اند که با سادگی طرح اولیه در تناسب نیست و بنا را کمی از ریخت انداخته است. آب دریاچه تمیز است و در قسمت های وسط حتی قابل آشامیدن. کاهش شوری در امتداد سواحل غربی خزر جنوبی در یک لایه 0-20 متر با تخلیه رودخانه کورا ایجاد می شود. گفتنی است با وجود این، از دیدگاه برخی دانشمندها وجود نوعی باکتری آبهای شور این رنگ صورتی را به دریاچه داده است. آب دریاچه مهارلو همیشه شور بوده و از سه رودخانه و دو چشمه های بزرگ تامین میشده اما این روزها به خاطر خشکسالی، کم شدن سطح آب و رشد جلبک های قرمز رنگ، هر چند که زیبا و صورتی رنگ شده اما حال خوبی ندارد و در واقع با سیلی صورت خودش رو سرخ نگه داشته.

با معرفی شبکه های اجتماعی مختلف، به ویژه اینستاگرام، دریاچه های صورتی استرالیا نیز از شهرت بیشتری برخوردار شده اند. حتی مارکوپولو نیز در سفر مشهورش از ساوه بازدید کرد. به خصوص که در آبگیرهای اطراف شهر پرنده های مهاجر نظیر اردک کله سبز به وفور یافت می شوند. به خصوص که بر سر جالیز از ساوه ای بودن طالبی و انار اطمینان خواهید داشت.سخن آخرساوه مانند اصفهان و یزد شهری توریستی نیست. حاجامینی در خصوص بازنگری طرح تفصیلی ساوه نیز گفت: اجرای طرح تفصیلی با انتخاب مشاور آغاز شده است و در روزهای اخیر بعد از اخذ مجوزهای مربوطه از سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و استانداری مرکزی پرواز پهپاد جهت عکسبرداری هوایی در حال انجام است.

وی اختصاص ۸۵ میلیارد تومان برای خرید، نگهداری و بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، احداث بوستان، اجرای کمربند سبز ۱۰۰ هکتاری در حاشیه کمربندی شرق شهر، بازپیرایی دریاچه تفریحی، جداره سازی خیابانهای مرکزی شهر و خرید تجهیزات آتش نشانی نیز بخشی از برنامههای حوزه خدمات شهری در سال آینده عنوان شد. طبیعت منحصر به فرد، میوه های ارزان و متنوع، بررسی فرصت های شغلی و سرمایه گذاری در شهرک صنعتی، نزدیکی به تهران و مردمی مهمان نواز و مهربان از مهم ترین دلایل برای سفر به این شهر باستانی خواهد بود. سطح داخلی روده بزرگ دارای کریپت یا حفرههای زیادی است که با غدد مخاطی و سلولهای جامیشکل فراوانی پوشیده شده است، همچنین فاقد سلولهای میکروویلی و پرز هستند که مشخصه مهم در روده کوچک محسوب میشوند.

بام ساوه و دریاچه مصنوعی از مهم ترین مکان های گردشی در ساوه هستند. طالبی به همراه خیار و گوجه غیر گلخانه ای در بوستان های اطراف باغ کشت می شوند که تجربه چشیدن آن ها به صورت تازه فراموش نشدنی است. پرندگانی مانند دراج، کبک، تیهو و سار و همچنین روباه، شغال و خرگوش در اطراف ساوه زیادند و اگر از شهر خارج بشوید احتمال دیدن این حیوانات زیاد خواهد بود که تجربه ای بی مانند است. این گنبد در دوران صفویه ایجاد شده است و وضعیت بافت کهن شهر را به نمایش می گذارد. قلعه دختر یا قیز قلعه در دوران ساسانیان بنا شده است.

پس از آنکه تاریخ دوران اسلامی ایران آغاز شد، سپاهیان مشترک عرب و ایرانی بار ها با خزر ها درگیر شدند. و ۳۵۰ میلیارد تومان آن نیز به صورت تعهدی و با تهاتر از طریق املاک در بودجه منظور خواهد شد. وی ادامه داد: اولین موضوعی که مدیریت شهری ساوه در دوره ششم به آن توجه ویژه دارد، علاوه بر تکمیل پروژههای نیمه تمام، توجه به نگهداری شهر است، زیرا فرسودگی بر شهر غالب شده و عمده خواستههای مردم مباحث نگهداشتی مانند ساماندهی وضعیت آسفالت است که در گذشته نیز نسبت به این مسائل کمتر توجه شده است.

0 دیدگاه دربارهٔ «نقش هیرمند در روابط سیاسی ایران و افغانستان;

دیدگاهتان را بنویسید