و میپرسند گوسفند روسی دیگر چیست؟

من همیشه بعد از تعطیل شدن مدرسه به سوله گاوداری می آمدم و هم بازی می کردم و هم به پدرم کمک می کردم. رضا دادخواه رئیس اداره دامپزشکی سراب در خصوص آمار تعداد گاوهای نژاد سرابی می گوید: با توجه به اینکه اکثریت دامداری ها و گاوداری ها در سراب سنتی بوده و به صورت گاوداری های منظم صنعتی نیستند آمار دقیقی از تعداد گاو های نژاد سرابی در دست نیست. وی در عین حال معتقد است که دامداران به خصوص گاوداریهای صنعتی و نیمه صنعتی به دلیل شیر تولیدی کمتر این گاو نگهداری آن را دارای صرفه اقتصادی نمی دانند.

سعید اسماعیل خانیان رئیس موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: طبق بررسی ها تامین علوفه گاو گوشتی آسان تر از گاو شیری بوده زیر گاو گوشتی می تواند از مراتع به عنوان منبع تغذیه استفاده کند اما گاو شیری به لحاظ صنعتی بودن دارای هزینه است. موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور از سال 1313 به منظور اصلاح نژاد دام کشور در محله حیدرآباد شهر کرج راه اندازی شده است. اسماعیل خانیان گفت: موسسه تحقیقات علوم دامی کشو برای نجات، حفظ و نگهداری و پایداری اشتغال این نژاد دامی سه برنامه را طرح ریزی کرده است.

اسماعیل خانیان اضافه کرد: قرار است تا این بشکه ها به منطقه تختک نشین ها (محل استقرار دامداران سیستانی در هامون) فرستاده شود که به مدیریت تغذیه این نژادها کمک می کند. امروزه با مکانیزه شدن صنعت کشاورزی و باغبانی، خرید گاوآهن در دسته پرفروش ترین ها در خرید ادوات کشاورزی قرار گرفته است. گاومیش در بسیاری از کشورهای جهان یافت می شود ولی مهم ترین محل پرورش آن قاره آسیا و بخصوص شبه قاره هند است. خاستگاه سویس ـ رنگ قهوه ای روشن یا تیره ـ بعد از هلشتاین بزرگ ترین نژاد شیری است ـ بسیار آرام و به علت داشتن جثه نسبتا بزرگ و سفید بودن چربی بدن مناسب برای تولید گوشت ـ نژادی دیررس با قابلیت چرای خوب ـ مقاومت بالا در بربر شرایط تغییرات شدید آب و هوایی ـ متوسط گاو بالغ ۶۸۰ و گاو نر۹۰۷ کیلو گرم ـ تولید شیر در یک دوره لاکتاسیون ۵۴۸۸ کیلو با ۱/۴ درصد چربی دارد .

شیر گاومیش بسیار مقوی و با کیفیت است و مزایای غذایی و دارویی زیادی دارد و نسبت به شیر گاو دارای درصد زیادی پروتئین، کلسیم و انواع ویتامین گروه ب می باشد. دکتر نگاهی کم توقعی و مقاومت در برابر امراض دامی را از وجوه قابل توجه این گاو به گاوهای غیر بومی می داند ومعتقد است: هر چند ممکن است نگهداری این گاو دارای صرفه اقتصادی نباشد اما یک سرمایه ملی است که باید در حفظ و نگهداری آن کوشا بود. گاوهاى گلپایگانى از نظر رنگ یکدست نبوده و ممکن است سیاه، بور، قرمز و گاهى ابلق باشند.

کوچکترین نژاد شیری با بالا ترین درصد چربی ـ حساس و شرور ـ زودرس با رنگ شیر زرد ـ رنگ حیوان آهویی یکدست یا با لکه های سفید ـ وزن گاو بالغ ۴۵۳ و گاو نر ۷۲۵ کیلو گرم ـ تولید شیر در یک دوره لاکتاسیون ۴۵۳۶ کیلو با چربی ۴/۵ درصد دارد . رنگ حیوان آهوئى یکدست و ممکن است لکه هاى سفیدى هم داشته باشد. خاستگاه جزیره ای به همین نام در فرانسه ـ رنگ آهویی روشن یا تیره که ممکن است لکه های سفید هم داشته باشد ـ زود رس با جثه کوچک ـ نژادی ارام و عادت پذیر ـ استعداد چریدن ضعیف ـ رنگ شیر و چربی بدن زردرنگ ـ از نظر تولید گوشت اهمیت ندارد ـ وزن متوسط گاو بالغ ۴۹۹ و گاو نر ۸۱۶ کیلو گرم ـ مقدار تولید شیر در یک دوره لاکتاسیون ۴۸۰۸کیلو با ۵ درصد چربی دارد .

گاو گلپایگانی روزانه به میزان ۸۹۴ گرم افزایش وزن دارد. ونیز روزی دو نقر به نزد حضرت داود آمدند و از یکدیگر شکایت کردند. گاو میش : از همه نژادهای ایرانی بزرگتر است و در بعضی مناطق مازندران و جنوب ارومیه زندگی می کند . این گاوآهنها بدون واژگون نمودن خاک لایه سطحی آن را خرد مینماید.این محصول برای حفظ رطوبت بسیار موثر بوده حتی در مناطق دیمی مورد استفاده قرار میگیرد.کشیدن این محصولات را تراکتور سنگین با قدرت بالا در کشش برعهده دارد.

وی گفت: اکنون فقط حدود 2 هزار راس گاو مولد سیستانی در منطقه وجود دارد و این در حالی است که هامون هر روز در حال خشک تر شدن است و عرصه برای نگهداری و حفظ این گاو تنگ تر می شود. خاک های خیلی خشک و سخت که در آن ها گاو آهن برگرداندار به سختی می تواند نفوذ کند. پرهای این نژاد خاصیت ضد آب ندارد و در برابر رطوبت حساس است به همین دلیل خشک نگهداشتن محیط پرورشی یک امر ضروری در پرورش این نژاد میباشد.

گاوهای هلیشتاین به بیشترین تو لید کننده شیر با کمترین درصد چربی شهرت یافته اند. این نژاد به سبب اندازه نسبتا بزرگ ، وزن زیاد گوساله ها ، چربی سفید بدن برای پرواربندی و گوشت سفید گوساله تا حد هلیشتاین مقبولیت یافته است. اندازه تخمها برای جوجه کشی باید متوسط باشد (690 گرم برای هر 12 عدد) . اندازه کوچکتر ورنگ زرد چربی لاشه موجب می شود که اینها نیز برای تولید گوشت قرمزو گوشت سفید گوساله مناسب نباشد.

درصد چربی و همچنین درصد کل مواد جامد بدون چربی در شیر این نژاد اندکی کمتر از جرسی است اما رنگ شیر آن به علت وجود مقدار بیشتر کاروتن زردتر است. وی در عین حال با اشاره به تعداد جمعیت گاوی در این شهرستان می گوید: هم اکنون 60هزار راس گاو در مراکز مختلف شهرستان سراب نگهداری می شود که اکثر آنها دورگه و آمیخته بوده و از جنس های بومی و هولشتاین هستند. طبق آمار سال 2001 در ایران تعداد 5500000 راس انواع گاو بومی از نژادهای فوق الذکر وجود دارد که 134 هزار تن گوشت قرمز و 1468000 تن شیر تولید میکنند.

البته همه اینها به شرایط نگهداری بستگی دارد. احد بصیری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سراب هم معتقد است: تنها راه حفظ ذخایر نژادهای بومی انجام برنامه های اصلاح نژاد آنهاست که برای این کار با ایجاد رشد ژنتیکی در توده های گاو بومی می توان رقابت میان گاوهای بومی و گاوهای وارداتی یا آمیخته را به نفع گاوهای بومی تخفیف داد. مسعود محمدیان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی، در مورد اهمیت این نژاد دامی کشور گفت: گاو نژاد سرابی یک سرمایه ملی محسوب می شود و مراقبت و محافظت از نژاد های بومی جزء وظایف حاکمیتی این سازمان است.

ایران از نظر تولید گوشت گاو در جهان رتبه ۳۱ام را دارد و در خاورمیانه نیز رتبه ۳ را داراست. ماست تهیه شده از شیر گاومیش، بدون افزودن پروتئینهای اضافی شیر یا مواد ژله ای حالت ضخیم و طبیعی دارد. بر علاوه مجموعه صحت به زنده ماندن ورسیدن گوساله به عمر که از شیر قطع وبه قیمت اوسط ۳۵۰۰ افغانی به فروش میرسد کمک میکند؛در نتیجه از دیاد شیر و فروش گوساله عاید مالدار از گاو وتولیدات آن به ۶۰۲۰ افغانی اضافه میشود این اعاده مصارف مجموعه صحت وحتی مفاد اضافی را بدست می آورد.

در زنان یائسه به دلیل تغییرات هورمونی، خلقوخوی آنها دست خوش تغییرات زیادی شده و در نتیجه معمولا پزشک برای آنها یک سری داروها و درمانهای هورمونی را تجویز میکند. برداشت برگها معمولا در تابستان انجام مي گيرد . گاو های ساحلی : در اطراف دریای خزر هستنمد و با وجود تغذیه خوب در بهار و تابستان به دلیل که غذایی در زمستان شیر و گوشت خوبی ندارند . یکی از نژادهایی که از نظر ظاهری بسیار زیبا و خاص است، نژاد مرغ و خروس سیاه است که علاوه بر پرهای کاملا مشکی که دارند، پوست بدن، تاج و حتی گوشت آنها نیز مشکی می باشد.

از طرفی دیگر رحمانعلی خسروپور دامدار دیگر اظهار می دارد: 30سال پیش این گاو اکثر گاوهای دامداریها را تشکیل می داد اما واردات گاوهای سوئیسی و فرانسوی و داشتن جثه بزرگتر این گاوها وی ودامداران را به نگهداری گاوهای وارداتی ترغیب کرد اما بعدها متوجه شدیم که گاوهای وارداتی به رغم تولید شیر زیادتر و داشتن جثه بزرگ نسبت به امراض و شرایط جوی مقاومت کمتری از گاوهای سرابی دارند و علوفه مصرفی آنها نیز بیشتر است. حسین زنجانی یک دامدار سرابی در مورد نگهداری گاو سرابی به ما می گوید: این گاو برای منطقه سردسیر سراب بسیار خوب است چرا که در برابر امراض و سرما مقاومتر از گاوهای دیگر بوده و علوفه کمتری نیز برای تغذیه آن لازم است.

به علت حجم و شیب مناسب کپل و متوسط بودن وزن تولد گوساله ها سخت زایی در زایمانهای عادی این گاو مشاهده نمی شود و از نظر تولید شیر وگوشت و میزان چربی شیر تولیدی نسبت به سایر گاوها برتری دارد. خاستگاه اسکاتلند ـ رنگ قرمز و سفید و احتمالا قهوه ای و سفید ـ فرم شاخها و تناسب اندام و نحوه ی اتصال محکم پستان به بدن از ویژگیهای این نژاد است ـ نسبتا شرور ولی با قابلیت چرای بالا ست ـ وزن گاو بالغ ۵۴۴ و گاو نر۸۱۶ کیلو گرم ـ تولید شیر در یک دوره لاکتاسیون ۵۳۰۷ کیلو با چربی ۴ درصد دارد .

شیر سالیانه این نژاد بین 2700 تا 300 لیتر و چربی آن 4 درصد است . وزن گاو ماده 500 تا 700 کیلو و نوع نر بین 600 تا 1000 کیلو است . نژاد ژرسی : اصل آن از جزیره ژرسی فرانسه است و کوچکترین نژاد گاو شیری است و به رنگهای زرد ، سفبد ، خاکستری است رنگ نوع نر تیره تر و وزن ماده آن 350 تا 500 کیلو و نوع نر بین 550 تا 800 کیلو است . در ضمن سال ها قبل اداره جهاد اقدام به برگزاری جشنواره سالانه انتخاب بهترین گاو سرابی می کرد که در تشویق و ایجاد نوعی رقابت برای نگهداری این نوع گاو اصیل ایرانی کمک می کرد اما به دلایل نامشخص دیگر خبری از این جشنواره ها نیست.

دیدگاهتان را بنویسید