یزد شهر سنت و اصالت است

از تمام کشورهای دور و نزدیک جهان، گردشگران و جهانگردان به پهنۀ وسیع ایران زیبا میشتابند و شهر تاریخی و باستانی یزد را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب میکنند. دریاچه هفت برم یکی از جاهای دیدنی شیراز و استان فارس است که مناظر زیبای اطراف آن قطعاً علاقمندان به طبیعت را شگفت زده خواهد کرد. این شهر مهد هنرهای زیبایی مانند سیم کشی، زر کشی، زربافی، گلابتون دوزی، پولک دوزی، سکمه دوزی و زنجیر بافی از صنایع دستی محلی آن است. از سایر جاذبه های دیدنی نزدیک موزه هنر مشکین فام می توان به آرامگاه بی بی دختران و شاهچراغ و باغ ارم شیراز و آرامگاه حافظه اشاره نمود.

برای بازدید از موزه پارس باید به خیابان زند و باغ نظر بروید. این مقبره تماشایی با طرحی از «محسن فروغی»، با الهام از معماری خاص ایرانی ساخته شده و امتیاز موقعیت مکانی این مقبره، همسایگی با باغ دلگشا است. شیراز، مرکز استان فارس و از زیباترین و کهن ترین شهرهای ایران به شمار می رود که جذابیت های تاریخی و طبیعی زیادی دارد و یکی از مقاصد مشهور در میان گردشگران داخلی و خارجی است. برای دسترسی به مرکز شهر می توانید از تاکسی های موجود در ایستگاه راه آهن استفاده کنید.

در صورت کنسلی رزرو 72 ساعت تا 24 ساعت قبل از تاریخ ورود هزینه یک شب به عنوان (جریمه) کسر میگردد. یکی از جاهای دیدنی شیراز برای علاقمندان به طبیعت، آبشار مارگون میباشد که بین گردشگران با نام آبشار چشمهای نیز شناخته میشود. دریاچه مهارلو در فاصله ۲۵ کیلومتری از شهر شیراز واقع شده است. فواره چهار ضلعی در هر سمت خود درگاهی جای داده است و گفته میشود که در زمانهای قدیم از این مکان برای دیدهبانی و اطلاع رسانی استفاده میکردند. در این موزه تندیسهایی از شاعران بزرگ شیراز و شخصیتهای مهم تاریخی دیده میشود. در دوران قدیم وقتی دیده بانها در این مکان قرار میگرفتند دید بسیار گستردهای از تمام شهر داشتند و همین کمک میکرد تا بتوانند به راحتی مراقب قسمتهای مختلف قلمرو باشند.

یکی از جاهای دیدنی شیراز که در نزدیکی این شهر قرار گرفته، دریاچه مهارلو است. به واسطه طیف گسترده دیدنی های شیراز در دل این شهر و در اطراف آن، لیستی کامل از برترین هتل های شیراز با قرارگیری در نقاط مختلف شهر هم اکنون در دسترس شما می باشد. همچنین در بخشهایی از این موزه کارگاههای ساخت ساز و آموزشگاه موسیقی قرار دارد. یکی از جاهای دیدنی شیراز که در نزدیکی این شهر قرار گرفته است، روستای دشتک است که در بخش درودزن شهر مرودشت قرار دارد.

برای بازدید از موزه گنجینه تاریخ فارس باید به خیابان لطفعلی خان زند و خانه زینت الملوک بروید. این مکان شباهت زیادی به ساختمانهای دوران ساسانی دارد و در قسمت بالایی کوه دروازه قرآن ساخته شده است. در آن قرار دارد. این دشت در زمانهای دور شکارگاهی برای مردم ایران باستان بوده است و برای دسترسی به آن باید وارد جاده بوشهر شوید. برای دسترسی به بند بهمن باید حدود ۵۰ کیلومتر از جنوب شهر شیراز فاصله بگیرید و وارد بخش کوار شوید. بهترین زمان برای بازدید از این دریاچه فصول بهار و تابستان است، اما اگر در فصل زمستان قصد بازدید از این منطقه را دارید بهتر است تجهیزات گرمایشی کافی با خود به همراه داشته باشید.

در ضمن خدمت ۲۵۰۰ ساله قلات باعث میشود آن را یک منطقه تاریخی بنامیم. مدرسه آقا باباخان که به دستور کریم خان زند ساخته شده، روند ساخت طولانی داشته؛ بنای آن در سال ۱۲۴۰ به پایان رسید. این موزه که درون عمارت کلاه فرنگی قرار گرفته با نامهای مختلفی شناخته میشود و آرامگاه کریم خان زند درون آن قرار دارد. این موزه زیر نظر دانشگاه شیراز فعالیت میکند و در آن آثار تاریخی طبیعی به جا مانده از دورههای مختلف زمین شناسی قرار دارد. این موزه که هر ساله علاقهمندان به هنر را از سراسر ایران به خود جذب میکند، مجموعهای از آثار هنرهای تجسمی هنرمندان در اعصار مختلف را درون خود جای داده است.

بیشترین لباس جمع آوری شده در این مکان متعلق به مردمان شیراز قدیم است. همچنین نگارههایی از سیاوش بوشهری یا سیاه خان لپویی که مرد غول پیکری در زمانهای قدیم بوده در این موزه دیده میشوند که جذابیت بالایی دارند. هزینه سفر با اتوبوس از تهران تا شیراز از ۷۰ هزار تومان تا ۱۵۰ هزار تومان. دفاع آن حدود ۲۹۰۰ متر از سطح دریا میباشد و یکی از نکات جالب در خصوص آن، برف سپیدی است که از اوایل آذر تا اواخر اسفند روی آن را پوشانده است.

این دریاچه از هفت قسمت مختلف تشکیل شده که چهار مورد از آنها دائماً پراب هستند و مابقی در فصول خاصی از سال آب دارند. این شهر آنقدر مکان تاریخی و فرهنگی دارد که اگر روزها در آنها به گردش بپردازید، باز هم برای بازدید از همه آنها زمان کم میآورید. یکی از جاهای دیدنی اطراف شیراز غار گبر است که در کوهی بلند قرار گرفته و افرادی که قصد دیدن آن را دارند، تا فاصله چند قدمی متوجه وجود آن نخواهند شد. دهانه این غار ۱ متر عرض و ۲ متر طول دارد که باعث میشود به راحتی به آن وارد شوید.

ورود به غار باید یک مسیر سرازیری را طی کنید تا به کف آن رسیده و از فضای بسیار زیبای درون آن شگفت زده شوید. روستای قلات در فاصله ۳۶ کیلومتری از شیراز و در جاده سپیدان قرار دارد. این موزه در دروازه کازرون، خیابان دستغیب، محله سنگ سیاه و در کنار آرامگاه سیبویه قرار دارد. البته قند یزدی همیشه در کنار سینی چای قرار خواهد داشت و شما حق انتخاب خواهید داشت. زمانی که به تزیینات مختلف ایوان، راهرو و ستونها دقت میکنید ردپای معماری قدیمی ایران را در آنها خواهید دید. این بنا دارای دو بخش بیرونی و اندرونی است که در قسمت بیرونی آن یک حیاط بزرگ مرکزی و هشت اتاق در ضلعهای شرقی، غربی و شمالی خواهید دید.

در بازسازیهای انجام شده در دوره قاجار و بعد از آن کتیبههایی که در این مکان نصب کردند، همگی با آیات قرآن تزئین شدهاند و فضای زیبایی را برای این مدرسه به وجود آوردهاند. از دیگر کالاهای این بازار سنتی هستند. شاعران معروف زیادی در این شهر زندگی می کردند و همین موضوع باعث شهرت جهانی شیراز به شهر شعر شده است . به هر روی شهر اصیل و تماشایی یزد باری دیگر روی خوش بخت و اقبال را دید. اما گروهی دیگر از پژوهشگران ساخت و احداث شهر اصیل و تماشایی یزد را به بهرام گور، پانزدهمین پادشاه ساسانی نسبت دادهاند.

دیدگاهتان را بنویسید