یزد شهر سنت و اصالت است

شهر یزد در تولید و ارائۀ انواع و اقسام زیراندازها از قبیل زیلو و گلیم و سایر انواع فرشهای مرغوب نیز سرآمد سایر شهرهای ایران زمین است. این مقبره تماشایی با طرحی از «محسن فروغی»، با الهام از معماری خاص ایرانی ساخته شده و امتیاز موقعیت مکانی این مقبره، همسایگی با باغ دلگشا است. ارگ کریم خان محل اسکان و حکومت کریم خان زند بوده است. یکی از مهمترین جاهای دیدنی شیراز که در زمان سفر به این شهر به هیچ عنوان نباید از دست بدهید، آب انبارهای کریمخانی هستند که در زمان حکومت کریمخان زند و دستور شخص او احداث شدند.

این شاعر در سال 1310 میلادی متولد شد و از مهم ترین نوشته های او می توان به دیوان حافظ اشاره کرد. آبش خاتون در شعر شاعر پرآوازه شیرازی نیز مدح شده است. هویج پلو ترکیبی از هویج، برنج، شکر، زعفران، دارچین، نمک، فلفل و گوشت چرخ کرده است و برای تزئین نیز از خلال بادام و پسته استفاده می شود. یکی از مهمترین جاهای دیدنی شیراز و آثار تاریخی مهم کشور ما، تخت جمشید است که در نزدیکی شهر شیراز قرار گرفته است. اگر به دنبال هتلی در نزدیکی این مجموعه تاریخی هستید، پیشنهاد ما به شما هتل جهانگردی تخت جمشید شیراز است که به آسانی قابل رزرو می باشد.

هتل کریم خان شیراز هتلی مشهور اما سه ستاره در مرکز توریستی شهر شیراز است. هتل هما شیراز، ساختمان بلندی که در سال 1351 و پیش از انقلاب به همراه چند ساختمان لوکس دیگر در شهرهای بزرگ ساخته شد و به عنوان یک هتل پنج ستاره و با کیفیت تا به امروز مشغول فعالیت می باشد. یکی از سوغاتی های لوکس و زیبای شهر شیراز ظروف نقره کاری است که نمونه ای از مراکز فروش آن در بازار وکیل و حافظیه و سرای مشیر می توانید بیابید . نمای داخلی ارگ کریم خان زند بسیار شگفت انگیز و از معماری خاصی برخوردار است.

به طوری که احتمال اینکه از این شهر دست خالی برگردید بسیار کم است .در کنار این صنایع دستی ارزشمند خوراکی های شیرازی بسیار معروف است و قطعا یکی از لذت های سفر به شهر شیراز خوردن این خوراکی های سنتی و تهیه آن به عنوان سوغاتی شهر است . این آب انبارها به عنوان منبع تامین آب شهر شیراز مورد استفاده قرار میگرفته است و امروزه هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی از آنها دیدن میکنند. آبشار دشت ارژن، دریاچه و تالاب ارژن با وسعت ۲هزار هکتار، محل زندگی بسیاری از پرندگان است. استفاده از شیشههای رنگی، این جاذبه را بیش از حد تماشایی کرده است و همچنین هنر کاشیکاری نیز به درون حرم رنگولعاب زیبایی بخشیده است.

رنگ و رونق بیشتر حرم مطهر شاهچراغ، مربوط به زمان نادرشاه افشار می شود که یک چلچراغ بسیار بزرگ نقره به این آستان هدیه کرد. قلعه کریم خان زند دارای بخشی به نام شاه نشین شمالی است که مخصوص استفاده در زمستان و بخشی به نام شاه نشین جنوبی است که برای استفاده در تابستان است. البته گفتنی است که این اثر تاریخی در نزدیکی شهر شیراز قرار گرفته، اما همیشه به عنوان یکی از مقصدهای گردشگری مسافرانی که به شیراز میآیند محسوب میشود. در زمان حکومت شاه طهماسب، نعمتالله باقی به عنوان داماد شاه اسماعیل حاکم شهر یزد شد.

شیراز در زمان حکومت این دو سلسله نیز به عنوان پایتخت انتخاب شد. شاید جالب باشد بدانید در ابتدای زمانی که شاه اسماعیل حکومت صفویان را پایهگذاری کرد در سراسر خاک ایران زمین ۴۰ حاکم مستقل، و برخی هم نیمه مستقل، هر یک به شیوه و روش خودشان در حال حکمرانی بودند. کاروانسرای گمرک از دیگر یادگارهای به جا مانده از دوران زندیه و از جاهای دیدنی شیراز است که در بازار وکیل قرار گرفته و هر ساله مسافران زیادی از آن دیدن میکنند. تخت جمشید: امکان ندارد به شهر شیراز سفر کنید و از مجموعه تخت جمشید بازدید نداشته باشید؛ بزرگ ترین بنای باستانی ایران که نشان دهنده تاریخ آن شهر است و در ۶۰ کیلومتری شهر شیراز قرار دارد.

از این رو مطلب تخت جمشید، طلایه دار تمدن بشر را می توانید مطالعه نمایید. بنابراین آمارِ اعلام شده، شهر یزد یکی از شهرهای بزرگ و پرجمعیت ایران زمین به شمار میرود. شیراز از جهات مختلف به شهرهای مختلف ایران دسترسی دارد . این مکان تاریخی محل فرمانروایی کوروش کبیر فرمانروای یزرگ ایران بوده و دارای قسمتهای مختلفی است که هر کدام از آنها جذابیت خود را دارند. با این حال هنوز هم آرامگاه آبش خاتون یکی از جاهای دیدنی شیراز است که هر ساله افراد زیادی را به خود جذب میکند.

نکته: متاسفانه تصویر با کیفیتی از آرامگاه شیخ محمد لاهیجی یافت نشد؛ در صورتیکه که عکس با کیفیتی از این جاذبه در اختیار دارید برای تورگردان ارسال کنید تا با نام خودتان منتشر شود. ساعات کاری این مرکز خرید به این ۱۰ تا ۱۴ و ۱۶ تا ۲۱ میباشد. گفته میشود که این بنا در سال ۱۳۸۰ هجری ساخته شده دارای بخشهای مختلفی میباشد که طبق معماری آن دوران ساخته شدهاند. در قسمت ورودی قلعه کریم خان زند شیراز کتیبه ای مشاهده می شود که رزم رستم با دیو سپید را نشان می دهد.

این مکان شباهت زیادی به ساختمانهای دوران ساسانی دارد و در قسمت بالایی کوه دروازه قرآن ساخته شده است. پیشینه ساخت این بنای تاریخی به دوران دیلمیان میرسد و در اتاقک بالایی آن دو جلد قرآن دست نویس نگهداری میشود. گفته میشود که ساخت این بنا توسط علی محمد خان قوام الملک شروع شده و بعد از مرگ آن توسط محمدرضا خان قوام الملک به پایان رسیده است. چون این استان پهناور، سراسر سرشار است از شهرهای دیدنی و آتشکدههای معروف و چندین و چند دخمه. کوچههایی قدکشیده از کاهگل، بناهایی به یادگار باقی مانده از دورههای مختلف تاریخی، و چقدر جذاب است حضور این محلۀ ناب با کولهباری سرشار از خاطرات گوناگون تاریخی در دل شهر اصیل و تماشایی یزد.

قبل از حرکت به سوی شیراز برای بازدید از مکانهای تفریحی، تاریخی و گردشی شیراز برنامهریزی کنید تا از زمان خود به بهترین شکل ممکن استفاده نمایید. در دوران قدیم وقتی دیده بانها در این مکان قرار میگرفتند دید بسیار گستردهای از تمام شهر داشتند و همین کمک میکرد تا بتوانند به راحتی مراقب قسمتهای مختلف قلمرو باشند. فواره چهار ضلعی در هر سمت خود درگاهی جای داده است و گفته میشود که در زمانهای قدیم از این مکان برای دیدهبانی و اطلاع رسانی استفاده میکردند. بیشترین لباس جمع آوری شده در این مکان متعلق به مردمان شیراز قدیم است.

خانه صالحی یکی از جاهای دیدنی شیراز است که پیشینه ساخت آن به دوره قاجاریه بازمیگردد. تاثیر معماری دوران صفویه به صورت کامل در روند ساخت ارگ شیراز قابل مشاهده میباشد و افراد بسیاری قبل از رفتن به ارگ کریم خان سعی می کنند با شماره تلفن ارگ کریم خان تماس بگیرند. یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز حمام وکیل است که متعلق به دوران زندیه میباشد. یکی از مراکز خرید برای افرادی که به دنبال اجناس ارزان هستند، مرکز خرید الماس شیراز است. برای دیدن این بنای تاریخی زیبا باید به مرکز شهر و شمال شرق میدان شهدای شیراز بروید.

طراحی و معماری مسجد بی نهایت زیبا است که با 3 قوس دیدنی آراسته شده است. پس دوربینتان را بردارید و به سمت مسجد نصیر الملک بروید. از جملۀ این کشمکشها و زدوخوردها میتوانیم به جریان استیلای تیموریان بر شهر یزد در سال ۷۹۵ اشاره کنیم. این محوطه روباز آثار مختلفی را درون خود جای داده است که هر کدام از آنها نشان دهنده برخی از مراسمهای ساسانی هستند. بخش درونی این حمام تاریخی به چند قسمت تقسیم میشود که در هر کدام از آنها امروزه مجسمههایی شرایط و لباس مردم آن زمان را برای ما تداعی میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید