252 مقاله انگلیسی + ترجمه فارسی

ابونصر فارابی، ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، رودکی سمرقندی، ابوالفضل بلعمی، نظامی عروضی سمرقندی، سوزنی سمرقندی، کمال الدین عبدالرزاق سمرقندی، عمعق بخارایی، عوفی بخارایی، کسایی مروزی، جارالله زمخشری، کمال خجندی، ظهیری سمرقندی، سدید الدین عوفی بخارایی، نجم الدین کبری. شخصیت ابوعبدالله جعفر رودکی سمرقندی؛ یعنی پدر شعر فارسی نیز از دیگر کسانی است که نام سمرقند را در تاریخ ادب این سرزمین پرآوازه ساخت . دیگر دریاچه زیبا در ده کیلومتری روستای چورت و 71 کیلومتری ساری واقع شده است که نام اصلی آن میانشه است. شیرین دره ; سدی در 65 کیلومتری شمال غرب بجنورد است. دریاچه نمک: دریاچه نمک در فاصله حدود 35 کیلومتری شمال شرقی شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان و شمال کویر مرنجاب قرار دارد.

نام سمرقند نیز مانند بخارا در کتیبه بیستون وجود ندارد و بر پایه منابع، رسیدن سپاهیان و فرمانروایان هخامنشی بدانجا معلوم نیست، اما اسکندر کبیر در 328 پیش از میلاد، هنگام فتح مرزهای شرقی خود به این شهر وارد شد. زیرا مصرف روزانه آسپرین عوارضی مانند خونریزی و زخم گوارشی هم دارد. ساعتی گردش کردیم. دو مصاحبه تلویزیونی هم با کانال سه و چهار ترکمنستان داشتم. شما میتوانید با اتومبیل شخصی یا مینی بوس از شهر وان خودتان را به محل قایقهای دریاچه برسانید.

ماوراء النهر محل تولد یا زندگی افرادی مانند عیاشی، کشی، ابوعلی سینا و فارابی بوده است. همه و همه مورد تقديس قرار گرفته و جايگاه وحي و پیامبری و محل نذر و نيازِ نام آورانِ پیشدادی و کیانی و منشأ خير و بركت دانسته شده اند. البته سمرقند در عهد باستان به اندازه دوران اسلامی مهم شمرده نمیشد، اما پس از ورود اسلام، این شهر نیز مانند بسیاری از شهرهای سرزمین ماوراءالنهر در مسیر رشد و بالندگی قرار گرفت و بزرگان و دانشمندان بسیاری از آنجا برخاستند و نامش را در سراسر بلاد اسلامی پراکندند . برخی از عالمان و بزرگان سمرقند، در گستراندن اسلام در این سرزمین بسیار تأثیر گذاردند که محمد بنمسعود عیاشی معروف به عیاشی سمرقندی، از نامآورترین آنان است.

آتش کشورگشایی و ویرانگری مغولان و چنگیز در عرصه قدرت سیاسی، دامان سمرقند را نیز گرفت و این شهر به گورستان و ویرانهای بدل گردید، اما دیری نگذشت که در عصر تیموریان (771-916 ق) پایتخت حکومت خوانده شد و دوباره شکوه و بزرگی پیشینش را فراچنگ آورد و به یکی از مهمترین مراکز علمی ـ فرهنگی جهان اسلام بدل گشت. سمرقند را بیش از هر چیز، جایگاه راهبردی (استراتژیک) ـ جغرافیایی آن مهم مینمود؛ یعنی این شهر بر سر راه قافلههای بازرگانی هند، خراسان، چین و سرزمین ترکان قرار داشت و کالاهای گوناگون نقاط مختلف جهان در بازار این شهر یافت میشد.

یکی از رودهای مهمی که سرزمین مرکزی آریانها و کیانیان بلخ را فروشسته و سیراب میسازد، رودی است که از کوهای بامیان سرازیر میشود. زبان مردم این سرزمین همچون بخارا، سغدی بود و گویشی از فارسی به شمار میرفت. دیگر اینکه: گفته شد که ایرانویجه به معنی جایگاه آریان ها است و بخذی یا بلخ از جمله کهن ترین و مرکزی ترین شهر آریایی بوده ، که توسط کیومرث یا جمشید بنام «وَر جَمکرد» بنا گردیده است. البته خرید و فروش غلامان و کنیزان ترک، بیش از داد و ستد دیگر بردگان رواج و اهمیت داشت و جامههای زربفت، پارچههای دیبا، دیگهای مسین، زین و لگام اسب و شیشه نیز از تولیدات و صادرات سمرقند بود.

امروزه نیز آنها را از بزرگترین و مهمترین شهرهای آسیای مرکزی میشمارند و بیگمان، این اهمیت از میراث درخشان فرهنگی و جایگاه و پیشینه تاریخی آنها سرچشمه میگیرد که پیوندی کهن با تاریخ و فرهنگ ایرانزمین دارد. کشانیه یا به گفته اصطخری کیسانیه ، که قلب بلاد سغد خوانده میشد از اهمیت ویژهای برخودار و شهری آباد بود . ترکیب آب دریاچهها: مقدار املاح موجود در دریاچههای مختلف خیلی متغیر است لذا دریاچهها از نظر ترکیب شیمیایی به دریاچههای آب شیرین دریاچههای آب شور و دریاچههای تلخمزه تقسیم میکنند. دریاچه مهارلو اگر چه در بسیاری از اوقات با کاهش شدید سطح آب مواجه بوده، اما به لطف آبهایی که از کلانشهر شیراز وارد آن میشود از خشکی مطلق رهایی یافته، اما یکی از مشکلاتی که طی این مدت مهارلو را رها نکرده، پدیده «کشند قرمز» بود که این پدیده هر از گاهی در تالاب مهارلو ظاهر شده و اکنون نیز دریاچه مهارلو را به رنگ صورتی در آورده است.

عدم تعصب مذهبی سامانیان باعث شد سادات و شیعیان با امنیت کامل در آن منطقه سکنی گزینند. دلیل آن را دوری از مرکز خلافت عربی و عباسی و عدم دسترسی مخالفان شیعه بدانجا ذکر کردهاند. نوشیدن آب آشامیدنی ناسالم، عدم رعایت بداشت فردی و خوردن مواد غذایی آلوده باعث بروز این عارضه میشود که علائم ذکر شده در بالا معمولا بعد از 72 ساعت خود را نشان میدهند. یک ساحل زیبا و پر از قلوه سنگ که میز و صندلیهای پلاستکی در آن گذاشته شده و جایی مناسب برای خوردن ناهار یا شام بعد از بازدید از جزیره آکدامار است.

بعد از اتمام همه محرکها، اسفنکتر مقعدی داخلی به حالت اولیه در میآید. یکی از بهترین روش ها برای پاکسازی روده ها بخصوص در درمان یبوست میانسالان و سالمندان است. در انسداد کامل، اتساع شکم و یبوست همراه با افزایش صداهای روده است. این رود آسیایی با 5 هزار و 539 کیلومتر طول، از شمال مغولستان سرچشمه میگیرد و با گذر از سیبری در روسیه به اقیانوس منجمد شمالی میریزد.

یاد شده و كوه اُپارسِین (سرچشمة رود هيرمند، هريرود، مرورود، رود بلخ، رود كابل) و كوه اُوشِيدَم (يكي از قله های بابا و سرچشمه هيرمند ومحل ظهور زردشت). یا تمامی آن را یکی پس از دیگری فتح نماید. عالمان و دانشمندان مسلمان دیگری نیز از این دیار به جهان معرفی شدهاند. برخی از محققان دلائل دیگری در زمینه هجرت شیعیان به خصوص علویان در قرن پنجم و ششم هجری، به این منطقه نقل کردهاند که میتوان به برخورد تعصبآمیز سلجوقیان با شیعیان اشاره کرد.

در مهر 1334 و در زمان تعیین مالکیت جزیره نزدیک به پست مرزبانی پاسگاه عباسی، ستوان یکم نورالله کثیری برای اثبات اینکه شاخه مورد نظر هیئت ایرانی، از همه شاخه های منطقه عمیق تر است با اسب به رودخانه زد. محققان روسی همروزگار که زمان پیدایی این شهر را 530 پیش از میلاد میدانند، آیین دوهزار و پانصدمین سال تأسیسش را در 1970 میلادی برگزار کردند . با روی کار آمدن حکومت صفویه، بخشهای مهمی از افغانستان فعلی از هرات تا قندهار زیر سلطه حکومت صفویه قرار گرفت و شیعیان در آزادی کامل زندگی کردند. و از رباط کروان بگذرد و به بلخ رسد و این همه اندر کشت و برز بلخ به کار شود.

يكي از كشورهاي پيشرو در انتقال آب، شوروي سابق بود كه برای افزایش سطح زیر کشت و افزایش بهرهبرداری در سال ١٩٣٠ اقدام به اجراي طرح هايي براي مقابله با كم آبي در برخي نقاط كشورش نمود. بلخ جایی آباد و با نعمت بسیار و جای بازگانان و بارکده هندوستان است و او را رودی بزرگ است که از حدود بامیان آید و به نزدیک بلخ دوازده بخش گردد و به شهر فرود آید و همه در کشت و برز روستاهای او به کار شود. مصرف فیبر بیشتر ، یعنی روده شما سریعتر و کارآمدتر کار میکند .

دیدگاهتان را بنویسید